Kolejna nowatorska operacja. Pierwszy na świecie przeszczep krtani i szpiku.

fot. Ryszard Stotko

Gliwiccy lekarze po raz kolejny wykonali nowatorską operację. 

Tym razem, jako pierwsi na świecie przeszczepili krtań i zmodyfikowany szpik dawcy. Lekarze gliwickiego Centrum Onkologii po raz kolejny przeprowadził złożony przeszczep narządów szyi przy równoczesnym przeszczepieniu zmodyfikowanego szpiku dawcy. Biorcą był dorosły pacjent, 65-latek, któremu kilka lat temu usunięto dotkniętą nowotworem krtań. 

— 12-godzInna operacja miała na celu przywrócenie funkcji mowy u chorego — objaśnia szef zespołu rekontrukcyjnego, prof. Adam Maciejewski. 


— Dziś mężczyzna oddycha samodzielnie, może spożywać pokarmy i co najważniejsze mówi — podkreśla profesor Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w gliwickim Centrum Onkologii. 


Pierwsza, na skalę świata operacja złożonego przeszczepu tkanek i szpiku odbyła się w gliwickim Centrum Onkologii w kwietniu tego roku. Wykonano ją u 6-letniego dziecka, które w wieku 13-miesięcy połknęło granulat ługu sodowego, żrący preparat do udrożniania rur. Przez szczęść lat chłopiec nie jadł pokarmów stałych i żywiony był wyłącznie dojelitowo. Oddychał przez rurkę tracheostomijną. Dziś lekarze przedstawili efekty rehabilitacji małego Tymka, który oddycha samodzielnie przez nos i jest w stanie połykać wodę. Wydaje też pojedyncze dźwięki. 

Autor: Jadwiga Woźnikowska /rs/