Dożynki Jasnogórskie. Rolnicy przybyli do Częstochowy.

fot. Andrzej Bochnar

Z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w Częstochowie odbywają się dziś uroczystości Dożynek Jasnogórskich.

Uroczystej mszy świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczyć będzie biskup włocławski, Wiesław Mering. Biskup Edward Białogłowski, Krajowy Duszpasterz Rolników, podkreśla, jak trudna i zależna od pogody jest praca rolników. Część cieszy się z dobrych plonów, a inni z regionów dotkniętych suszą z troską patrzą w przyszłość i liczą straty.


Święto dziękczynienia za plony gromadzi przed szczytem jasnogórskim rolników z całej Polski.

W czasie Uroczystej mszy świętej na szczycie, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski mówił o tym, że rolnictwo to nadal przez wiele osób, niedoceniana część polskiej gospodarki. 


Jak dodaje minister, polskie wsie potrzebują szeregu ważnych inwestycji. 


Minister Ardanowski poruszył także kwestie dopłat oraz pomocy dla rolników.


Starostami dożynek są Jolanta i Józef Nawroccy z Kuźnicy w diecezji włocławskiej. Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku. Wtedy to ogrodnicy, rolnicy i działacze ludowi prosili o organizowanie dziękczynienia za plony ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Dożynki odbywają się zawsze w pierwszy weekend września.

Jasnogórskim dożynkom towarzyszy XXVIII Krajowa Wystawa Rolnicza i XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Autor: Izabela Czerczer /pg/