Strażnik Historii. Plakieta Honorowa.

fot. Krzysztof Słabikowski

Częstochowianin Andrzej Siwiński otrzymał Senacką Plakietę Honorową "Strażnik Historii". 

Pokonując ponad 100 tysięcy kilometrów na rowerze odwiedzając ponad 800 miast, miasteczek, wsi, kolonii i osad, inwentaryzował i katalogował setki miejsc pamięci narodowej. Opracował też ponad 100 tras wycieczek rowerowych po regionie. Senacką Plakietę Honorową otrzymał w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o polskich bohaterach i męczeństwie narodu polskiego w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. 

— W ramach kampanii "Polska Przyjazna Osobom Starszym" chcemy wyróżniać osoby, które warto naśladować — mówi senator Ryszard Majer, który osobiście wręczył Plakietę Honorową Andrzejowi Siwińskiemu. 


Największa przygoda z łączeniem kolarstwa i historii zrodziła się u Andrzeja Siwińskiego po przejściu na emeryturę. Po odebraniu Plakiety Honorowej nie krył zadowolenia i opowiadał o początku tej przygody. 


Andrzej Siwiński wydał wiele publikacji historycznych, a także przewodników rowerowych po ziemi częstochowskiej. Od 2001 do 2011 roku zorganizował i poprowadził ponad 100 Niedzielnych Wycieczek Rowerowych, w których wzięło udział około 3000 osób w różnym wieku. 

Autor: Krzysztof Słabikowski /rs/