Kierownicy kopalni Mysłowice zatrzymani

fot. Śląska Policja

Byli kierownicy kopalni Mysłowice – Wesoła zatrzymani w związku z katastrofą z 2014 roku. W wyniku zapalenia się metanu zginęło wówczas 5 górników a 26 zostało rannych. Zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. 

— Kilka grup policjantów, jednocześnie zatrzymało czterech mężczyzn — poinformowała rzeczniczka śląskiej policji, Aleksandra Nowara.


Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty sprowadzenia katastrofy. Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie obejmuje kilkanaście tomów akt

Kluczowym dowodem w postępowaniu była szczegółowa opinia biegłych z zakresu górnictwa i geologii. Wykazano szereg nieprawidłowości i zaniedbań po stronie kierownictwa kopalni.

Prace prowadzone były niezgodnie ze sztuką górniczą, co spowodowało nagromadzenie się metanu i bezpośrednio doprowadziło do tragedii.

W sprawie zatrzymano 4 osoby – byłe kierownictwo zakładu.

— Wszyscy usłyszeli zarzuty umyślnego spowodowania katastrofy górniczej — mówi prokurator Marta Zawada-Dybek z katowickiej prokuratury okręgowej.

#audio2

— Śledztwo jest bardzo skomplikowane — dodała prokurator.

#audio3

Podejrzani złożyli wyjaśnienia. Prokurator składa dziś wnioski do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych osób. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.


Autor: Dorota Stabik /pg/