Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Obchody Święta Niepodległości w regionie
11.11.2019
14:17:00

fot. Dorota Stabik, Jarosław Krajewski, Zdzisław Makles

11 listopada obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Urodziny Niepodległej mają wiele odsłon przez cały dzień i w całym regionie. W południe mszy świętej w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po południu miejska uroczystość patriotyczna rozpocznie się złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na Plac Biegańskiego, gdzie odbędzie się  Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. 

O godz. 11.11 wystartował Częstochowski Bieg Niepodległości a w Kinie Studyjnym OKF "Iluzja" zaplanowano projekcję filmu "Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie.

Uroczystości w Katowicach rozpoczęły się na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla występem Orkiestry Dętej Katowice oraz chóru uczniów X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Katowicach. 

O 10.30 w Archikatedrze rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Oprawę artystyczną mszy zapewnią artyści Filharmonii Śląskiej. Po niej uczestnicy uroczystości – zaproszeni goście, kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, młodzież i mieszkańcy – przeszły na plac Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zaplanowano główną część uroczystości, m.in. wystąpienia okolicznościowe, uroczysty apel pamięci, złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz defiladę. Po uroczystościach na pl. Sejmu Śląskiego odbędą się pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych.

Śląscy ułani na koniach, różne formacje wojskowe i policyjne - uroczysta defilada z okazji Święta Niepodległości odbyła się w Katowicach. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się także okolicznościowy apel i złożono kwiaty. 


— Na co dzień niezbyt często myślimy o tym, że mieszkamy w wolnym kraju. Naszym obowiązkiem jest przypominać o tym zwłaszcza młodemu pokoleniu. — zaznaczył wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.


Jak zaznaczył marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, rocznica odzyskania niepodległości w regionie pięknie łączy się z rocznicą powstań śląskich.


W uroczystości licznie udział wzięli także mieszkańcy regionu, którzy podkreślali, że to ważne dla nich święto.


Zebrani przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach, wspólnie z młodzieżą szkolną odśpiewali hymn państwowy a żołnierze oddali salwę honorową. Potem odbył się także pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz medycznych.

Podobnie jak rok temu rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości bielszczanie uświetnili wspólnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego.

— W samo południe na Placu Ratuszowym wszyscy chętni odśpiewają hymn narodowy, liczymy, że frekwencja przewyższy ubiegłoroczną — powiediał Radiu Katowice rzecznik bielskiego Ratusza, Tomasz Ficoń.


— Ta forma staje się powoli tradycją — powiedział po zakończeniu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który wyraził zadowolenie z frekwencji oraz nastroju wydarzenia.


Śpiewających bielszczan wspierały dwa chóry oraz prezydium z udziałem wicewojewody Jana Chrząszcza, zarządu miasta oraz radnych. Dla tych, którzy zapomnieli tekstu, organizatorzy przygotowali stosowne ściągawki.

Główne uroczystości z oprawą wojskową w Bielsku-Białej miały miejsce na cmentarzu Wojska Polskiego przy ulicy Saperów. O godz. 14.00 zaplanowano tam apel pamięci, podczas którego uczczeni zostaną wszyscy żołnierze polscy walczący o wolność kraju. Uroczystość zakończy msza w intencji Ojczyzny w kościele pw. świętego Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach zaplanowano na 15.30.

Dzieci i młodzież będą wykonawcami i odbiorcami dzisiejszej lekcji historii w Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu. 

W ramach uroczystych Obchodów Święta Niepodległości najmłodsi przedstawią patriotyczną inscenizację walki z austriackim zaborcą.

— Cieszy nas autentyczne zaangażowanie uczniów w organizację tego typu przedsięwzięć — mówi nauczyciel historii, Marcin Puzoń.




— To nie będzie akademia, jak zwykło się kiedyś mówić — podkreśla dyrektor ośrodka kultury, Bogdan Żydek.


Uroczystą sesję poprzedzi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiarom Hitleryzmu i tablicą pamiątkową I Powstania Śląskiego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żywcu rozpoczęły się o godz. 10:15 od złożenia kwiatów pod popiersiem Józefa Piłsudskiego na placu przed siedzibą Starostwa Powiatowego.

Po Mszy w intencji Ojczyzny w żywieckiej Konkatedrze uroczystości przeniosą się na rynek. O godz. 16:00 w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu zaplanowano
promocję książki "Zanim Bóg odwróci wzrok” , biografii Aleksandra Ładosia, przywódcy Grupy Berneńskiej ratującej Żydów w czasie II wojny światowej.

Nabożeństwem ekumenicznym w intencji ojczyzny o godz. 10.00 rozpoczęły się uroczystości Święta Niepodległości w Brennej.

W gminie Istebna złożono kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy AK na Koczym Zamku w Koniakowie oraz na grobie pierwszego poległego żołnierza Pawła Gustawa Pilcha. 

W Skoczowie na rynku zaplanowano uroczyste złożenie raportu Kompanii Honorowej OSP Gminy Skoczów, wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych.

O 13.30 rozpoczął się IV Skoczowski Bieg Niepodległości a o 14.00 złożono kwiatów pod obeliskiem w Kiczycach upamiętniającym żołnierzy wyklętych.

W Ustroniu, o 10.30 rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne, a godzinę później uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej.

Na wczesne popołudnie na rynku zaplanowano piknik patriotyczny, koncert orkiestry dętej oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

W Wiśle, w samo południe odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu".

O 13.30 rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu koło Zameczku Prezydenckiego.

Narodowe Święto Niepodległości w Radzionkowie współorganizowane jest przez Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników "Radar”.

O 9:00 uroczystości rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha. Potem uczestnicy uroczystości złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich na Forum Miejskim na Placu Letochów.

Uroczyste obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Pyskowicach rozpoczęły się o 10:00 mszą za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja.

Godzinę później odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Patriotycznym z pokazem musztry paradnej. W samo południe pyskowiczanie odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego.

Świętowanie w Piekarach Śląskich rozpoczęło się pod pomnikiem Trzech Bohaterów w parku w Brzozowicach-Kamieniu.

Po południu posterunki wartownicze zajmą funkcjonariusze Straży Miejskiej, a także Komendy Miejskiej Policji. Natomiast przedstawiciele miasta i goście złożą wieńce oraz wiązanki kwiatów. Pół godziny później w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Szarleju odprawiona zostanie msza w intencji kraju i mieszkańców Piekar Śląskich. Po niej odbędzie się przemarsz pod pomnik "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie”, gdzie będzie miała miejsce oficjalna ceremonia.

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kłomnicach odprawiono uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny. Pod tablicą pamiątkową zasłużonych dla budowy Ojczyzny i przy Krzyżu Wdzięczno­ści za Wolność ufundowanym w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości złożono kwiaty. 

— W ten sposób oddano hołd Kłomniczanom poległym za Ojczyznę i działającym na rzecz dobra Ojczyzny — mówi Piotr Juszczyk, wójt Kłomnic. 


Mieszkańcy Kłomnic podkreślają, że wspomnienie zasłużonych dla odtworzenia Niepodległej na tych terenach jest ich wzruszającym obowiązkiem.


Kłomnice świętują dziś też swój odpust. Sumę Odpustową sprawował ks. kan. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego Niedziela.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzono też w Lublińcu. Na Cmentarzu Wojskowym spotkali się przedstawiciele Sejmu, senatu, władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, zakładów pracy i stowarzyszeń. Wprowadzono Kompanię Honorową Jednostki Wojskowej Komandosów i odegrano hymn, dowódca uroczystości złożył meldunek, a Burmistrz Lublińca wygłosił przemówienie. Po mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy.

/pg/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA