Nowoczesny górniczy kombajn rozpoczął pracę

fot. mat. prasowe (JSW/Dawid Lach)

Nowoczesny kombajn Bolter Miner rozpoczął pracę w kopalni Budryk w Ornontowicach należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To pierwsza tego typu maszyna w polskim górnictwie, która pozwoli szybciej drążyć nowe wyrobiska. 

W minionym tygodniu kompleks pomyślnie przeszedł wszystkie próby rozruchowe i dziś rozpoczął drążenie chodnika badawczego.

— Przed nami prawie dwa tysiące metrów drążenia i kotwienia nowego chodnika w nowej technologii i nowymi urządzeniami. Zastosowany kompleks docelowo, a więc po zakończeniu etapu badawczo-rozwojowego, pozwoli nam osiągnąć znacznie większy postęp wyrobisk, niż rozwiązania stosowane dotychczas w polskim górnictwie — mówi Adam Domżoł, kierownik robót górniczych w kopalni Budryk oraz koordynator całego projektu.

Kombajn został zakupiony przez JSW Innowacje, spółkę córkę Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zeszłym roku.

Maszyna została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych. Nowy kombajn jest niezwykle wydajny, ponieważ łącznie z drążeniem od razu następuje zabezpieczenie stropu i nie trzeba montować obudów podporowych. To pozwoli obniżyć koszty robót przygotowawczych.


Autor: Joanna Opas /pg/