Jasnogórskie Spotkanie Pszczelarzy w Częstochowie

W Częstochowie trwa Jasnogórskie Spotkanie Pszczelarzy. Rozpoczęła je Krajowa Konferencja Pszczelarska pod hasłem "Pokarm dla pszczół - lekarstwo dla ludzi".

Podczas spotkań pszczelarzy prelegenci poruszają takie tematy jak "Bioróżnorodność w środowisku pszczół, a jakość produktów pszczelich" czy "Innowacyjność w medycynie szansą w apiterapii". Zdrowotne właściwości miodu podkreśla Piotr Krawczyk z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. 


Marek Dziubek - Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zaznacza, że pszczelarstwo jest bardzo ważne dla Polskiego rolnictwa, dlatego konieczna jest szczególna ochrona pszczół. 


W Krajowej Konferencji Pszczelarskiej w Częstochowie bierze dziś udział około 1.5 tysiąca osób. Po wykładach i dyskusji uczestnicy konferencji wezmą udział w mszy świętej dla pszczelarzy w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Jutro na Jasnej Górze odbędzie się 31 Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy. O godzinie 11 w Bazylice zaplanowano mszę świętą w intencji pszczelarzy, której przewodniczyć będzie Biskup Edward Białogłowski - Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. 

Po mszy uczestnicy pielgrzymki spotkają się w Auli Ojca Kordeckiego. Organizatorami krajowej konferencji i pielgrzymki na Jasną Górę są: Polski Związek Pszczelarski, Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. 

Autor: Krzysztof Słabikowski /as/