Eko-choinka. Straż miejska. Prezenty. Służba więzienna dla dzieci

 U niektórych z nas już jest ubrana i pięknie zdobi wysprzątany na święta dom, inni zgodnie ze zwyczajem czekają do Wigilii na jej przystrojenie — mowa oczywiście o choince — drzewku, bez którego nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. W związku z coraz większą troską mieszkańców o środowisko, nasza reporterka postanowiła znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie. Jaka choinka będzie bardziej ekologiczna? Naturalna, czy ta sztuczna? 

#audio1

Katowicka straż miejska stoi przed poważnym problemem. W związku z niskimi zarobkami i trudnymi warunkami pracy zainteresowanie karierą strażnika jest niewielkie. Związkowcy mają swoje propozycje jak zachęcić młodych ludzi do służby na rzecz miasta, ale potrzebują do tego wsparcia magistratu i wprowadzenia konkretnych zmian. Materiał przygotował Samuel Baron.

#audio2

Jedni robią to w Pierwszy Dzień Świąt, inni w Wigilię, Anglicy w Boxing Day, czyli Drugi Dzień Świąt, a Hiszpanie w Święto Trzech Króli. O co chodzi? Oczywiście o wręczanie prezentów, które dodają Świętom jeszcze więcej uroku. Mimo, że tegoroczne święta będą dla nas najdroższe od 12 lat jak mówią eksperci, nie może zabraknąć w czasie nich prezentów. Co w tym roku najczęściej kupują najbliższym mieszkańcy naszego regionu i ile na to przeznaczają sprawdzał Klaudiusz Chołota.

#audio3

Przedstawiciele kilku jednostek służby więziennej z województwa śląskiego przekazało prezenty częstochowskiemu ośrodkowi Pielęgniarsko-Opiekuńczemu "Z Ufnością w trzecie tysiąclecie". Zbiórkę zorganizowano wśród pracowników Zakładu Karnego w Wojkowicach. Dołączyły do nich koleżanki i koledzy z innych placówek penitencjarnych naszego województwa. Efektem zbiórki jest wypełniony po brzegi samochód dostawczy, którym organizatorzy akcji odwiedzili chore i porzucone przez rodziców dzieci z ośrodka w Częstochowie.       

#audio4


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl