Komisarz skarbowa z zarzutami. Była członkiem grupy przestępczej.

18 zarzutów usłyszała Gabriela K.-K., która została zatrzymana na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Zatrzymana była zatrudniona w ówczesnym Urzędzie Kontroli Skarbowej w Krakowie na stanowisku komisarza skarbowego.

Zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu i przestępstw skarbowych, a także przyjmowania łapówek i wyłudzenia podatku VAT . Miała też powoływać się na wpływy. Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w maju zeszłego roku na podstawie materiałów wyłączonych z innej sprawy Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W tamtej sprawie śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom. 

Zatrzymana miała dopuścić się zarzucanych jej przestępstw w latach 2014-2015. W wyniku tych przestępstw doszło do uszczuplenia podatku VAT na kwotę ponad milion złotych oraz narażenia na uszczuplenie podatku VAT na kwotę blisko 1,4 mln złotych. Prokurator ustalił, iż zatrzymana brała czynny udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej, udzielając jej członkom istotnych wskazówek i informacji, powoływała się na znajomości i wpływy w innych urzędach państwowych. W zamian za działania na korzyść tej grupy przyjęła od jej członków łącznie 530 tys. złotych łapówki.

Gabriela K.-K. została już aresztowana na 3 miesiące, grozi jej do 12 lat więzienia.

Autor: Joanna Opas/ml/