75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Obchody w Goleszowie i w Chorzowie.

fot. Andrzej Ochodek/Radio Katowice

27 stycznia przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy Armii Czerwonej. 

Na świecie ten dzień obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Do Oświęcimia przybywają delegacje z całego świata. W uroczystościach na terenie obozu zagłady weźmie udział kilka tysięcy osób. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed Ścianą Straceń przy bloku 11.

Mało kto jednak wie, że jeden z najcięższych podobozów KL Auschwitz znajdował się w Goleszowie koło Cieszyna. Od kilkunastu lat działa tu Izba Oświęcimska, którą stworzył Paweł Stanieczek, świadek Marszu Śmierci ze stycznia 1945 roku.


Dramatyczną historię więźniów osadzonych w podobozie KL Auschwitz w Goleszowie i uratowanych przez Oskara Schindlera, przedstawiają publikacja i film dokumentalny "Dopisani do Listy Schindlera”. To wszystko można zobaczyć w podziemiach Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie. 

Również w Chorzowie odbędą się uroczystości w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. W mieście tym istniał "Podobóz Bismarckhutte". Obóz działał od września 1944 roku do połowy stycznia 1945 roku. Przebywało w nim w tym czasie co najmniej 200 więźniów, głównie narodowości żydowskiej, między innymi z terenu Holandii, Czechosłowacji, Belgii i Polski. Pracowali oni w miejscowej hucie przy produkcji broni. W Chorzowie, 25 maja odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ofiary niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Kulminacyjnym momentem uroczystości zaplanowanej dziś będzie złożenie pod fundamentem przyszłego pomnika kapsuły z próbkami ziemi udostępnionymi z terenów byłych niemieckich nazistowskich obozów w Grossrosen, Dachau, Mauthausen i Ravensbrueck.

Autorzy: Andrzej Ochodek /rs/