Wojewódzkie obchody rocznicy wolnych wyborów

Ćwierć wieku temu, 4 czerwca 1989 roku w częściowo wolnym głosowaniu wybraliśmy nowy Sejm i Senat.

Był to początek demokratycznych przemian i koniec Polski Ludowej. W muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej zaplanowano wojewódzkie obchody tej rocznicy.

— Przygotowano szereg atrakcji dla młodych ludzi, którzy znają tamte czasy tylko z opowieści — powiedziała Marta Malik, rzeczniczka wojewody śląskiego.


Dla młodzieży w muzeum odbyła się nietypowa lekcja historii. Monika Żywot z Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej podkreśliła, że będzie można poznać codzienne życie przed 1989 rokiem.


Chociaż kiedyś wyzwaniem było obalenie komunizmu, a polskie realia od 89. roku znacząco się zmieniły to zdaniem Piotra Litwy, wojewody śląskiego, obecnie przed Polakami stoją inne problemy do rozwiązania.


Obecna podczas obchodów młodzież, chociaż czasów PRL-u nie pamięta, to jednak dostrzega zmiany, jakie dokonały się w naszym kraju.


Młodzież miała okazję zobaczyć m.in. charakterystyczne wnętrza mieszkań, wyposażenie sklepów, a także sprzęt rtv czy pojazdy militarne z czasów PRL-u. Wystawione są także pomniki z tamtej epoki, a IPN przygotował wystawę poświęconą wyborom z 1989 roku.

Wśród atrakcji przygotowano m.in. wystawy: „Zachodźże czerwone słoneczko”, „Motoryzacja PRL-u", „Oczy i uszy bezpieki”, ”Militaria w górnictwie PRL”, wystawę prac Jacka Fedorowicza z lat 1981-1987, a także film „Jack Strong”, kapsułę czasu, strefę pomników, pojazdy militarne z okresu PRL-u oraz sprzęt radiowo-telewizyjny z tamtych czasów. O godzinie 19:00 odbędzie się koncert zespołu 2+1 oraz Felicjana Andrzejczaka.

Obchody odbywają się w większości miast. Z Bytomia odejdzie „Pociąg do wolności” – zabytkowa kolejka wąskotorowa zabierze młodych bytomianach na lekcję historii pod gołym niebem. O swojej walce o wolną Polskę opowiedzą bohaterowie tamtych lat.

Przed kopalnią Wujek zagrają Elektryczne Gitary. To część obchodów zorganizowanych przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a także Śląsko-Dąbrowską Solidarność.

W Cieszynie dziś rozpoczyna się 25. edycja festiwalu teatralnego "Bez granic". O tym jak sobie radzimy z wolnością w tej części Europy jutro rozmawiać będą eksperci i artyści z Polski, Czech i Słowacji.

Częstochowa także świętuje dziś Dzień Wolności. Z tej okazji przygotowano wystawy, prezentacje multimedialne, performensy i happeningi nawiązujące do przemian jakie zaszły w Polsce po wyborach w 1989 roku. W Ośrodku Promocji Kultury odbędzie się prezentacja multimedialna wystawy "25 lat polskich przemian – Fotokronika PAP" oraz filmu "Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy – historia częstochowskiej Solidarności" Krzysztofa Kasprzaka. W centrum tego miasta na plenerowej scenie wystąpią artyści w specjalnie przygotowanych na ten dzień programach i happeningach.

Autorzy: Łukasz Kwaśny, Łukasz Kałuża, Joanna Opas