Walcownia. Dizajn w Kato. Żarki. Czytelnictwo.

Jest takie miejsce w Katowicach, gdzie można stanąć oko w oko z przemysłem ciężkim minionej epoki. W pełni sprawne maszyny hutnicze są chyba największą atrakcją prezentowaną w szopienickim Muzeum Hutnictwa "Walcownia". W świecie wielkich, stalowych urządzeń kryje się znacznie więcej niż można by na pierwszy rzut oka przypuszczać i udowodni to nasz reporter.


Materiał przygotował Samuel Baron.

Czy to możliwe żeby budownictwo psuło nasz świat? Dopiero od niedawna architekci i projektanci głośno mówią o tym, że ich budynki wpływają bardzo negatywnie na środkowisko. Od zużywania coraz większej ilości surowców, wykorzystanie energii, zwiększanie obszarów zabudowanych  a potem niezykle kosztowną eksploatację. Ponad 300 prelegentów z Polski i za granicy uczestniczy w targach 4 Design Days. O to czy architekci zaczynają się wstydzic swojej pracy zapytała ich Anna Dudzinska. 


Jutro i w niedziele 4 Design Days otwarte bedą dla wszystkich. W czasie weekendu zobaczyć można najnowsze projekty firm meblarskich, porozmawiac o wystroju wnętrz i o tym jak zagospodarowac ogród. Będa warsztaty dla dzieci, wystawy i wykłądy ale przede wszystkim deoskonała okazja do spotkania z architektami .

Coraz więcej gmin decyduje się na wyłączanie oświetlenie ulicznego. To efekt wzrostu cen za energię elektryczną. Niektórych samorządów nie stać na wysokie rachunki. Dlatego lampy uliczne gasną w nocy, na kilka godzin. Tak jest w Gminie Żarki w powiecie myszkowskim.


To nagranie przygotowała Gabriela Kaczyńska.

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" powiedziała kiedyś polska noblistka Wisława Szymborska. W niektórych krajach czytelnictwo cieszy się dużą popularnością jak w krajach Skandynawskich, gdzie około 70, 80 procent mieszkańców sięga po książkę. Prawdziwy renesans czytelniczy przechodzą także Stany Zjednoczone, a w naszym regionie sytuacja całkiem dobrze wygląda chociażby w Czechach. Jakie nastawienie do czytania książek mają ogólnie Polacy, a także mieszkańcy naszego regionu? Jakie są ich preferencje czytelnicze? O tym w materiale Klaudiusza Chołoty.               


  


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl