Częstochowski teatr z nową windą. Wycinka przy Raciborskiej. Zamek Cieszyn świętuje 15-lecie.

Częstochowski teatr ma już zewnętrzną windę towarową. Zakończyła się jej budowa. To inwestycja bardzo oczekiwana w teatrze, pomaga w przewożeniu elementów dekoracji i zapewnia bezpieczeństwo pracy.

Windę z rampą niezbędną do transportu teatralnych akcesoriów  i elementów scenografii wybudowano od strony dziedzińca budynku teatru. Łączy teatralne sceny z modelatornią, gdzie powstają dekorację. Inwestycja kosztowała blisko 1,8 mln zł. 


Przy ulicy Raciborskiej w Katowicach ma powstać nowe osiedle. W realizacji inwestycji przeszkadzają trzy stuletnie kasztanowce, które mają zostać wycięte.

Katowicki Urząd Miasta cofnął wydaną wcześniej zgodę na wycinkę, a inwestor, który działa zgodnie z prawem, wniósł sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Pozostawienie kasztanowców i wybudowanie osiedla, ze względu na bliską odległość, zniszczy drzewa. Podobnie jak ich przycięcie. Sytuacja jest patowa, ponieważ deweloper nastawiony jest na wycinkę i ewentualne nowe nasadzenia. Działać postanowili mieszkańcy Katowic, którzy planują protest. Walce o stuletnie kasztanowce przyjrzała się Klaudia Matuszna.


Jak przeprojektować nasz świat, by żyło się w nim wygodnie – o to pytają organizatorzy 15. urodzin Zamku Cieszyn. To miejsce od lat przyciąga projektantów, architektów i aktywistów z całej Polski i ze świata. W tym roku spotykają się, by dyskutować o projektach dedykowanych osobom starszym. Z Cieszyniakami, Elżbietą Oleksą Malinowską i Stanisławem Malinowskim, o trudnej starości, rozmawiała Anna Dudzińska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl