Premier Morawiecki zapowiedział nowe zaostrzenia

Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. O nowych regulacjach poinformował premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Przede wszystkim powinien zostać zachowany dystans 2 metrów miedzy ludźmi w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy to członków rodziny. Osoby niepełnoletnie mogą wychodzić z domu jedynie w towarzystwie osoby pełnoletniej. To obostrzenie wprowadzono po to, by ograniczyć gromadzenie się młodzieży w parkach czy na bulwarach. Decyzją władz zamknięte zostają salony urody, kosmetyczne, fryzjerskie. 

Po weekendzie zamknięte mają być także markety budowlane. Dodatkowe ograniczenia wprowadzono także w sklepach - wewnątrz mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na kasę, a na poczcie 2 osoby na jedno okienko. Także na bazarach i targowiskach mogą być jedynie 3 osoby na jedno stoisko. Dodatkowo od godziny 10 do 12 będą wyznaczone godziny dla seniora, po to, by ich nie narażać na zachorowanie. Przy wejściu do sklepu będziemy mieli obowiązek nakładania rękawiczek. 

Z kolei w zakładach pracy, pracodawca obowiązkowo musi zapewnić środki do dezynfekcji na terenie przedsiębiorstwa, a dystans między pracownikami musi wynosić minimum 1,5 metra. Rząd zdecydował także o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych, chyba, że przebywają tam półstacjonarnie pracownicy lub obiekt przeznaczony jest na kwarantannę. Także sama formuła kwarantanny jest rozszerzona - osoba będzie albo odizolowana od swoich bliskich, albo cała rodzina zostaje poddana kwarantannie. 

Na razie obostrzenia będą funkcjonowały przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. 

Autor: Joanna Opas/ml/