Bezdomni. Biegacze. Bezpieczeństwo. Pomoc.

Dom jest dla wielu obecnie ostoją i podstawowym schronieniem. Wyobraźmy sobie, że tego domu nie ma... Z tym na co dzień zmagają się osoby bezdomne. Wśród nich są ci, którzy znaleźli schronienie w placówkach prowadzonych, chociażby przez organizacje pozarządowe, jak częstochowskie Stowarzyszenie Agape. Ale są też osoby bezdomne, które z różnych przyczyn pozostają na ulicach i to ich trzeba teraz otoczyć szczególną troską, choć sytuacja jest trudna dla wszystkich. Sprawą zainteresowała się Martyna Słabikowska.Od poniedziałku mamy troszkę więcej wolności i mniej ograniczeń. Są aktywności, które pod pewnymi warunkami "wolno" uprawiać. Co to takiego? Odpowiedzi szukała Agnieszka Loch.We Włoszech z powodu koronawirusa zmarło blisko 130 lekarzy, kilkadziesiąt pielęgniarek i sanitariuszy oraz kilku farmaceutów. W Polsce, w co trzecim przypadku, do zakażenia koronawirusem dochodzi w placówce medycznej. Zdarza się, że jest to wynik łamania procedur sanitarno-epidemiologicznych, jednak w większości przypadków sytuacja ta jest pochodną ogromnej koncentracji wirusa w zamkniętych pomieszczeniach. Największy problem tkwi jednak w rozbieraniu się... Prawidłowe zdjęcie maseczki, czy rękawiczek do łatwych czynności nie należy... a teraz dodajcie do tego gogle, przyłbicę i kombinezon. W Politechnice Śląskiej powstały urządzenia wspomagająceh personel oddziałów zakaźnych. Tematem zainteresowała się Jadwiga Woźnikowska.Górale z Trójwsi Beskidzkiej włączyli się również w pomaganie innym w tym trudnym czasie. W Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowano akcję szycia maseczek wśród mieszkańców, którzy to potrafią. Rozdano ponad kilkaset oryginalnych maseczek, rozpoznawalnych dla tego regionu. Przy okazji rozpoczęto akcję wspierania lokalnego biznesu. Nasz reporter, Andrzej Ochodek, na ten temat rozmawiał z Anetą Legierską z Ośrodka Kultury w Istebnej.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl