Edukacja. Susza w lasach. Ławeczka. Maturzyści. Czechy

Masowego powrotu do szkół nie będzie co najmniej do 24 maja. Obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala odwiesić działalności szkół, żłobków i przedszkoli. Gdyby nie epidemia uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych egzaminy końcowe mieliby już za sobą.  W tym roku będą mieli więcej czasu na przygotowanie się. Na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że egzaminy ósmoklasisty zorganizowane zostaną od 16 do 18 czerwca, matury odbędą się między 8 a 29 czerwca natomiast egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie między 22 czerwca a 9 lipca. Najpóźniej bo w połowie sierpnia odbędą się egzaminy dla uczniów szkół policealnych. Wyniki matur powinny być znane do 11 sierpnia, tak by ewentualne poprawki zaliczyć we wrześniu. 


Od kilku dni możemy wchodzić do lasu. To informacja, która dobrze brzmi zwłaszcza przed weekendem. Ale zniesienie zakazu nie zwalnia nas z myślenia. W lasach całego kraju jest bardzo sucho, a ściółka sucha jest jak pieprz, albo kawa. Po lesie w pobliżu Międzybrodzia Bialskiego Wojciecha Skowrońskiego oprowadzał grzyboznawca i leśnik Justyn Kołek.


Maturzyści kończą dziś rok szkolny. I pewnie nie takiego zakończenia się spodziewali, bo zamiast uroczystych akademii po prostu odbierają świadectwa. Na zorganizowanie internetowej akademii zdecydował się częstochowski Zespół Szkół Ekonomicznych, a poza dyrektorem wystąpili w niej też goście specjalni. Relacja Martyny Słabikowskiej.


W Czechach przestał dziś obowiązywać zakaz swobodnego poruszania się. Możliwe są też  spotkania w miejscach publicznych w grupach do 10 osób oraz wyjazd zagranicę. Więcej w relacji Szymona Brandysa.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl