Dźwięki kwarantanny. Czas na nas.

fot. facebook/Bartłomiej Fraś aut. Maria Jarzyna

Na skrzypcach uczy się grać od 6. roku życia. Kilka lat temu został okrzyknięty "Młodym Paganinim" podczas prestiżowego Konkursu Skrzypcowego w Legnicy i od tego czasu koncertował m.in. w katowickim NOSPRze, Mozarteum w Salzburgu i Royal Albert Hall w Londynie. I już miał w garści indeks na londyńską Guildhall School of Music & Drama, ale został u nas i studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Z utalentowanym skrzypkiem młodego pokolenia Bartłomiejem Frasiem rozmawia Małgorzata Lachendro.


 

Po raz ostatni w "Czasie na nas" badamy emocje, które towarzyszyły nam podczas kwarantanny. Tym razem młodzi redaktorzy Radia Katowice opowiedzą, jak brzmiał dla nich czas społecznej izolacji. Jakie dźwięki zniknęły z najbliższego otoczenia, a jak wyszły na pierwszy plan i stały się słyszalne: 


 

Spacerując po śródmieściu Katowic natkniemy się na skrzynki elektryczne pomalowane w różne geometryczne kształty. Rozpoznamy w nich łuski Skarbka, słynne śląskie kukurydze, czy charakterystyczne balkony wieżowca na Żwirki i Wigury. Skrzynki maluje Kacper Mutke, katowicki artysta wizualny, który ma nadzieję, że pojawienie się sztuki w przestrzeni publicznej pozwoli nam ją oswoić i uczłowieczyć: 


 

Akcja malowania skrzynek elektrycznych jest wspólnym działaniem miasta Katowice i spółki Tauron. Rozmowę przeprowadziła Paulina Pikiewicz. 


"Czas na nas" to audycja młodzieżowa prowadzona przez licealistów oraz studentów. 

Nasi najmłodsi Redaktorzy sami dobierają tematy audycji, tworzą materiały dźwiękowe, dbają również o muzykę. W programie poruszają problemy, które zajmują ich na co dzień – fascynacje muzyczne, ochrona przyrody, twórczość teatralna, działalność społeczna i charytatywna. 

Stali współprowadzący audycję: Julia Ror, Piotr Gajewski, Dawid Chwaliszewski, Mateusz Wypustek, Wiktor Andrysiak, Marcel Wodecki, Bruno Widawski, Adela Gamrat.

Audycję koordynuje Paulina Pikiewicz (e-mail: pikiewicz@radio.katowice.pl).


Środa, godz. 20:15.