Groźny wypadek na finiszu Tour de Pologne. Prokurata podejmuje decyzję ws. śledztwa.

fot. Dorota Stabik / Radio Katowice

Groźny wypadek na finiszu Tour de Pologne w Katowicach. Na ostatnich metrach wyścigu, tuż przed samą metą przy spodku,  prowadzący Dylan Groenewegen zajechał drogę próbującemu wyprzedzić go Fabio Jakobsenowi. Kolarz przeszedł operację, a jego stan, jak podają lekarze jest stabilny. 

Fabio Jakobsen poszkodowany w kraksie na Tour de Pologne przeszedł wielogodzinną operację, jego stan lekarze określają jako ciężki, ale stabilny. Kolarz ma poważne urazy przedniej części głowy i stłuczenia klatki piersiowej. Przebywa na klinicznym oddziale intensywnej terapii Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu. Do tej samej placówki trafił inny zawodnik, który doznał złamań ręki.    

Z kolei sędzia, który także ucierpiał w wypadku na mecie przebywa w szpitalu w Katowicach-Ochojcu. Jego stan jest także stabilny, trwają badania i konsultacje lekarskie.

Trzech zawodników, w tym sprawca kraksy, trafiło do szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach. Jak poinformował Radio Katowice dyrektor wyścigu - Czesław Lang - życie poszkodowanych nie jest zagrożone. Przedstawiciele szpitala przekazali, że dwóch kolarzy, w tym Dylan Groenewegen opuściło placówkę. Ostatni z przebywających tam zawodników powinien opuścić szpital jutro.

Łącznie na mecie 1.etapu Tour de Pologne w Katowicach rannych zostało sześć osób.

Przypomnijmy: Zawodnik Fabio Jakobsen wypadł z trasy znajdującej się tuż obok torów tramwajowych i z impetem uderzył w barierki a następnie w słup podtrzymujący metę. Za nim wywrócili się następni zawodnicy. Ucierpiał także sędzia który uderzony został rowerem. Na miejscu lądował helikopter lotniczego pogotowia ratunkowego, zawodnik jednak karetką został przetransportowany do szpitala. 

Jakobsen doznał głównie obrażeń twarzoczaszki i klatki piersiowej. Do placówki trafił w stanie ciężkim, nieprzytomny. Holenderski kolarz przy prędkości około 80 km/h został zepchnięty na barierki przez swojego rodaka Dylana Groenewegena, który jako pierwszy minął linię mety.  Sędziowie zdyskwalifikowali Dylana Groenewegena i wykluczyli z wyścigu.

Pierwsze miejsce na pierwszym etapie Tour de Pologne zostało przyznane Jakobsenowi.


Autor: Kamil Jasek, Łukasz Kałuża, Dorota Stabik /as/