Zmiany na sanitarnej mapie. Nowe zakażenia koronawirusem.

Od piątku obowiązują zmiany na liście powiatów z obostrzeniami sanitarnymi. 

W sumie w całej Polsce jest 18 takich specjalnych stref, z czego 9 w województwie śląskim. W strefie czerwonej zostają: Rybnik, Ruda Śląska, powiaty rybnicki i wodzisławski, do tej strefy z żółtej przeniesiono także Jastrzębie Zdrój. Żółta strefa z kolei obejmuje teraz powiaty pszczyński, który przeniesiono z czerwonej oraz dotychczasowe cieszyński i miasto Żory. Nowym miejscem w żółtej strefie jest powiat raciborski. 

Obostrzenia dotyczą m.in. imprez, działalności kin czy siłowni, liczby gości na weselach. Czerwona strefa charakteryzuje się koniecznością noszenia maseczek w każdej przestrzeni publicznej zatem również na ulicach czy w parkach. Gminy z naszego regionu nie zgadzają się na umieszczenie ich w strefach. Jak podkreślają, z uwagi na położenie w aglomeracji nie ma sensu wydzielania stref. 

Potwierdzono 825 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z całego kraju. To kolejny dzień z bardzo wysoką liczbą nowych zachorowań. Tym razem to nie w naszym województwie jest najwięcej przypadków. 184 testy dały wynik pozytywny w województwie małopolskim, w województwie śląskim wykryto 160 nowych przypadków. Trzecie pod względem liczby nowych zakażeń jest województwo mazowieckie, tam potwierdzono 143 przypadki. W pozostałych województwach wzrost liczby zakażeń wynosi od kilku do kilkudziesięciu. 

Zmarło także 15 pacjentów, którzy byli zakażeni koronawirusem. W województwie śląskim to 2 zgony: 69-letnia kobieta zmarła w Raciborzu, a 85-latka w Tychach.

Autor: Joanna Opas /rs/