Radio Katowice
Radio Katowice / Czy to prawda, że...
Bądź kronikarzem swoich czasów
27.10.2013
10:15:00

fot. z archiwum Beaty Tomanek

19 października w Bibliotece Śląskiej odbyło się spotkanie autorów audycji "Czy to prawda, że?" ze słuchaczami. Tematem głównym było podsumowanie efektów akcji "Bądź kronikarzem swoich czasów". Dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki, honorowy patron akcji, wręczył laureatom książki o wybitnych polskich fotografikach. Nagrodą główną jest wydanie fotoksiążki przez firmę FOTONET. Część z laureatów mogła pochwalić się już swoją nagrodą.

O muzyczne tło zadbał pan Zdzisław Włoszczyk, student uniwersytetu III wieku. Atrakcją spotkania był pan Józef Kłyk, reżyser z Bojszów, który filmuje historie Ślązaków w Teksasie, a także dzieje związane z okolicami, z których się wywodzi. Jego opowieści były fascynujące. Pan Grzegorz Sztoler, historyk i autor książki o swoich przodkach pt.„Dom trzech pokoleń”, opowiedział słuchaczom od czego zacząć pisanie kroniki.

Zachęcamy naszych słuchaczy do dzielenia się z nami swoimi pasjami, dokonaniami, zwłaszcza jeżeli dotyczą dokumentowania, pisania dzienników, utrwalania w każdej formie wspomnień, dziejów czy wiedzy. Kolejne spotkanie w listopadzie.

Oto nasi dotychczasowi laureaci:

  1. Jerzy Czogała – organizuje gry miejskie, wydaje gazetkę Kurier Katowicki, zbiera dokumenty związane z życiem towarzyskim Katowic.
  2. ZofiaWieczorek – fotogrfuje kapliczki.
  3. Roman Horst – pisze historię Bojszów.
  4. Państwo Katarzyna i Adam Blankenstein – dokumentują ważne wydarzenia w Pszczynie.
  5. Karol Lipowczan – zbiera sprzęty i dokumenty związane z techniką radiową.
  6. Gerard Sachelski, Adrian Juraszczyk – walczą o powstanie Muzeum Cynku w Szopienicach.
  7. Marek Wacław Judycki – zbiera stare dokumenty związane z historią, m.in.przepisy kulinarne swojej babci.
  8. Ula Krakowska – napisała książkę dla wnuków o Wzgórzu Jerzego w Siemianowicach Śląskich.
  9. Aleksandra Paździor – autorka tryptyku: wizyty u Papieża Jana Pawła II.
  10. Damian Mazur – fotografuje historie związane z rozwojem sportu.
  11. Ola Różycka – fotografuje „kamienne głowy”, których kilka prezentujemy w fotogalerii poniżej.
  12. Ginter Pierończyk – odtworzył dzieje i opisał w książce rodzinnej katowickiej kamienicy. Aktualnie słucha i spisuje wspomnienia starych Katowiczan z Załęża.


Radio Katowice / Audycje / Czy to prawda, że...
Czy to prawda, że...
 
 Niedziela
 20:15
 


Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 20:15



www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.

 

Zobacz także Czy to prawda, że...

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA