Badania przesiewowe na Śląsku. Restrykcje przedłużone.

fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu obecnych restrykcji. Do 27 grudnia wciąż pozostają zamknięte gastronomia, siłownie, kina i teatry a nauka w szkołach odbywa się zdalnie. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wykonywanie badań przesiewowych na koronawirusa na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku. Badania będą wykonywane testami antygenowymi. Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej wyjaśnił, że to tam jest obecnie najwięcej zakażeń patogenem.


Ministerstwo zdrowia poinformowało o 24 213 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Śląskie znalazło się dopiero na trzeciej pozycji pod względem dobowej liczby zakażeń. W ciągu doby w regionie wykryto 2263 zakażenia SARS-CoV-2.Od wczoraj w całym kraju zmarły 574 osoby, z których 459 - poza COVID-19 - miało choroby współistniejące.

Tegoroczne ferie odbywały będą się w tym samym czasie, od 4 do 17 stycznia dla każdego z województw. Działanie to ma na celu zminimalizowanie ruchu turystycznego. Premier zaapelował o rozsądek przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Tegoroczne święta obchodzone mają być w gronie domowników, bez przemieszczania się między miastami. Jeżeli obostrzenia pomogą i uda się zdusić rozwój epidemii, Polska wróci do strefy czerwonej, w której obowiązują mniejsze ograniczenia niż obecnie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed nami "sto dni solidarności". Jak wyjaśnił na konferencji prasowej, za tyle dni dostępna ma być szczepionka na Covid-19. Szef rządu poinformował, że od przyszłej soboty placówki handlowe, w tym galerie, będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - w każdym sklepie, czy galerii musi być utrzymany rygor zasad sanitarnych. W przeciwnym razie placówki będą zamykane. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Pozostaje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Ponadto niedziele 13 i 20 grudnia będą handlowymi.

Autor: Kamil Jasek/ml/