Nie żyje Maria Koterbska. Wspomnienie artystki.

fot. archiwum Radia Katowice

Maria Koterbska, dama polskiej piosenki, zmarła w wieku 96 lat w swoim rodzinnym mieście. Pochodząca z Bielska-Białej artystka miała w repertuarze 1,5 tysiąca piosenek. O jej śmierci poinformował Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. 

Maria Koterbska była szczególnie popularna w latach 50 i 60 tych XX wieku. Jej największe przeboje to m.in. ,,Augustowskie noce”, ,,Brzydula i rudzielec”, ,,Karuzela”, ,,Parasolki”, czy ,,Serduszko puka w rytmie cza-cza”. Wybitną artystkę wspomina redaktor naczelny, prezes zarządu Radia Katowice, Piotr Ornowski. 


Maria Koterbska była bardzo konkretna, a jednocześnie była ciepłą i przyjazną osobą - mówi Piotr Ornowski

To właśnie w Polskim Radiu Katowice, 72 lata temu, jeszcze jako maturzystka, swoją muzyczną przygodę rozpoczęła Maria Koterbska. Skierowana przez ówczesnego dyrektora muzycznego, Stanisława Bursę, do Jerzego Haralda na przesłuchanie. W lutym 1949 roku została poproszona o zaśpiewanie dwóch piosenek do filmu ,,Skarb", po czym została nazwana przez kompozytora prawdziwym "skarbem".

Jerzy Harald był też autorem wielu kompozycji dla Koterbskiej, które nagrywali z jego orkiestrą w studiu Polskiego Radia Katowice. Marię Koterbską wspomina córka Haralda - Krystyna Liersz Żelazko.


Dorobek Marii Koterbskiej to ponad 1,5 tys. piosenek. Teksty dla niej pisali m.in.: Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Artystka została odznaczona została Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Wiceminister rodziny, Stanisław Szwed podkreśla, że polska kultura poniosła wielka stratę. 


Artystka nigdy nie wyprowadziła się z rodzinnego miasta. Zmarła w Bielsku-Białej w wieku 96 lat.


Autor: Aleksandra Siążnik, Andrzej Ochodek, Piotr Pagieła /as/