Jarosław Kaczyński na temat wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej

fot. wikipedia.org/ CC BY-SA 2.5

Jeśli katastrofa smoleńska ma zostać wyjaśniona, to "musimy mieć pewność. co do każdego elementu tego przekazu". Powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi "Gazeta Polska", który ukazał się na trzy dni przed 11. rocznicą katastrofy.

Prezes PiS zauważył, ze zgromadzony dotychczas materiał badawczy jest olbrzymi, ale wymaga jeszcze dopracowania. Podkreślił, ze wyniki dochodzenia nie mogą budzić najmniejszych wątpliwości i nie należy tego dochodzenia sztucznie przyspieszać. "Nie możemy być zakładnikami tej czy kolejnej rocznicy" - powiedział Jarosław Kaczyński. Wyjaśnił, że rezultaty prac na wyjaśnianiem przyczyn tragedii nie mogą zostać w przyszłości podważone.

"Jeśli mamy ogłosić Polsce i światu ustalenia, to nie możemy mieć co do nich najmniejszych wątpliwości" - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że proces wyjaśniania w zdarzenia sprzed 11 lat musi się odbyć w Polsce i nie należy w tej kwestii pokładać nadziei w zagranicy. "To państwa muszą rozwiązywać swoje problemy, bo nikt ich za nich nie rozwiąże" - podkreślił. W tym kontekście zwrócił uwagę na relacje państw zachodnich z Rosją, które - jak to ujął - "są determinowane przez połączenie strachu i wiary w to, że z Federacją Rosyjską można robić świetne interesy". Jak zauważył, pogrążony w cywilizacyjnym chaosie Zachód będzie wkrótce bezsilny wobec imperialnych ambicji państw niedemokratycznych. 

"Musimy zrobić wszystko, by umacniać Polskę. Marnowanie szans na przyspieszenie tego procesu jest nie tylko krótkowzrocznością, lecz po prostu niewytłumaczalnym zaniedbaniem wobec naszej ojczyzny" - dodał Jarosław Kaczyński


Ilustracja
Autorstwa See OTRS ticket for details. - Praca własna, CC BY-SA 2.5, Link

/iar/mm/