Rabsztyn

Kolejną wakacyjna podróż zaprowadzi nas do średniowiecza i do jurajskiej krainy. 

Najpierw zwiedzimy kolejne Orle Gniazdo, później poznamy średniowieczne zwyczaje i średniowiecznego rycerza. Pierwszą wyprawą będzie podróż po Zamku Rabsztyn nieopodal Olkusza. W ostatnim czasie na zamku prowadzone były prace modernizacyjne, teraz obiekt można już zwiedzać, a jego historię przybliży nam przewodnik Jacek Sypień. Następnie, z bardzo bliska, przyjrzymy się średniowiecznym rycerzom, których w każdym jurajskim zamku można spotkać. My spotkaliśmy rycerza Mirka, który prowadzi żywe lekcje historii na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu. Opowiemy o krwawych walkach, które toczyły się w średniowiecznych zamkach. Sprawdzimy czego do walk używali rycerze i czym ich po krwawej walce w tamtych czasach ratowano.

EKO-RANEK to cykliczna audycja Polskiego Radia Katowice, emitowana na antenie raz w tygodniu, w niedzielę.

Celem audycji jest przede wszystkim edukowanie i inspirowanie dzieci oraz młodzieży do prawidłowych zachowań ekologicznych. Poza tym audycja ma promować i kształtować w młodych ludziach postawy proekologiczne oraz szacunek do natury. 

Będziemy m.in. rozbudzać potrzebę kontaktu z przyrodą, uświadamiać, poznawać zasady ochrony środowiska, pogłębiać wiedzę na temat roślin i zwierząt, rozwijać umiejętność dostrzegania piękna przyrody, kształtować zdolności właściwego reagowania na niszczenie środowiska. Audycja będzie miała charakter interaktywny.

Studio EKO-RANKA będzie mobilne. Będziemy więc w jaskiniach, lasach, nad wodą, a nawet i w powietrzu czyli w miejscach bogatych przyrodniczo. Z mikrofonem odwiedzać będziemy także przedszkola i szkoły, które zachęcamy do współpracy z nami.  

E-mail: ekoranek@radio.katowice.pl.

 


wfosigw_400


Audycja jest dofinansowana z środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

w Katowicach