Dożynki wojewódzkie

fot. Jarosław Krajewski/Radio Katowice

W Jeleśni na Żywiecczyźnie odbyły się XXI Dożynki Wojewódzkie z udziałem parlamentarzystów z naszego regionu, ministrów, przedstawicieli duchowieństwa oraz włodarzy samorządowych wszystkich szczebli.

Rolnikom dziękowano za trud codziennej pracy, specjalne listy skierowali do nich premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego powiedział Radiu Katowice, że rolnicy nie tylko produkują żywność, ale także są nośnikami tradycji i kultury. Oceniając sezon prac polowych ocenił, że był to czas z różnych względów dla rolników i trudny, i dobry, ale cieszy go dobra kondycja środowiska oraz układająca się współpraca.


By podziękować rolnikom za kończący się sezon do Jeleśni przyjechała także europosłanka ziemi śląskiej Jadwiga Wiśniewska, która przypomniała, że w województwie śląskim jest ponad 50 tysięcy gospodarstw rolnych. 


Części oficjalnej uroczystości towarzyszyły w Jeleśni stoiska z produktami regionalnymi, prezentowały się także miejscowe koła gospodyń wiejskich oraz liczne instytucje współpracujące z producentami żywności. Obchody zakończył koncert zespołu Krywań oraz wspólna zabawa taneczna. 

Autor: Jarosław Krajewski /rs/


Wiadomości regionalne