Finał V Festiwalu Piosenki "O wolności"

fot. edukacja.ipn.gov.pl

Dziś w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego - Scena w Malarni w Katowicach odbędzie się finałowe przesłuchanie uczestników V Festiwalu Piosenki "O Wolności".

Pierwotnie finał festiwalu miał się odbyć 17 kwietnia. Jednak ze względu na ograniczenia związane z epidemią organizatorzy musieli przełożyć przesłuchanie na późniejszy termin. Do udziału w piątej edycji Festiwalu napłynęło ponad 70 zgłoszeń. W przeprowadzonych 17 marca 2021 r. preeliminacjach jury wybrało 34 uczestników (po 17 w każdej kategorii wiekowej). To ich właśnie będziemy mogli usłyszeć 25 września na teatralnej scenie. Podstawą do wytypowania finalistów były przesłane wraz z kartą zgłoszenia nagrania utworów. Wśród kryteriów były nie tylko wokalne umiejętności uczestników, ale także dobór piosenki, której tematyka musiała wiązać się z wolnością.

W jury festiwalu zasiądą: 

Martyna Kubiak - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz edukacji muzycznej Uniwersytetu Śląskiego- Karina Przewłoka - skrzypaczka i wokalistka, członkini zespołu Krzikopa, jedna z czołowych postaci na śląskiej scenie folkowej.

Sebastian Płatek – dziennikarz muzyczny, menager, redaktor naczelny portalu netfan.pl i netfankids.pl, autor tekstów, promotor twórczości dziecięcej.

Sebastian Reńca – reprezentujący Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Ryszard Mozgol – Naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN Katowice.


Harmonogram przebiegu wydarzenia:

9.00 – próba kategorii młodszej

10.00 – powitanie uczestników oraz rozpoczęcie Festiwalu

10.15 – przesłuchania kategorii młodszej

12.00 – obrady jury

12.30 – werdykt oraz występ zwycięzcy

13.00 – próba kategorii starszej

14.00 – powitanie uczestników

14.15 – przesłuchania kategorii starszej

16.00 – obrady jury

16.30 – werdykt oraz występ zwycięzcy

Autor: Instytut Pamięci Narodowej/pm/