Rusza wąskotorówka. Pierwszy wiosenny kurs.

Kolejka wąskotorowa z Bytomia do Tarnowskich Gór rusza na tory. 

Rozpoczyna się wiosenne kursowanie tego popularnego wakacyjnego środka transportu. Wąskotorówką będzie można przejechać się 10, 24 i 30 kwietnia, a także 1 i 3 maja oraz w każdą sobotę i niedzielę do końca maja. Przystanek początkowy kolejki znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Bilety można nabyć u obsługi pociągu. 

Będzie również możliwość zwiedzania z przewodnikiem stacji Bytom Karb Wąskotorowy o 12:00 i 15:00. Podczas oprowadzenia poznać będzie można historię kolei wąskotorowej oraz zgromadzonych na stacji eksponatów. Miłośnicy kolei będą mogli zwiedzić nastawnię, a także Izbę Tradycji i spróbować swoich sił podczas przejażdżki drezyną ręczną. 

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, których jedną z pozostałości jest właśnie kolejka, od połowy XIX wieku były kluczowym elementem systemu transportowego w okręgu przemysłowym. Setki kilometrów torów o rozstawie 785 milimetrów łączyły większość kopalń, hut, fabryk i elektrowni aglomeracji, służąc lokalnemu transportowi ładunków masowych i półfabrykatów. 

Autor: Piotr Pagieła /rs/


Wiadomości regionalne