MŚ Dywizji IB: Polacy pokonali Ukrainę w karnych
28.04.2022
22:49:00

Biało-Czerwoni wygrali drugi kolejny mecz w 2022 IIHF Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB. Na Stadionie Zimowym w Tychach reprezentacja Polski pokonała Ukrainą 3:2. Dominik Paś zaliczył dublet, świetnie bronił w rzutach karnych John Murray.

Od pierwszych sekund na tafli trwała bardzo zacięta walka. W 10. minucie po szybkiej akcji Polaków, Alan Łyszczarczyk uderzył, a Krystian Dziubiński trącił krążek, Sergi Pysarenko obronił, ale niewiele ponad dwie minuty później kibice cieszyli się z pierwszego gola Biało-Czerwonych.

Dwa gole Pasia

Paweł Zygmunt podał do Dominika Pasia, który precyzyjnie trafił w okienko bramki. Rywale wyrównali grając w podwójnej przewadze. W 15. minucie gola strzelił Yevgen Fadyeyew. Tercja zakończyła się wynikiem 2:1. Patryk Wronka idealnie podał do Pasia, który uderzeniem pod poprzeczkę po raz drugi zaskoczył bramkarza Ukrainy. W 45. minucie Mykhailo Simchuk wykorzystał sytuację sam na sam z Johnem Murray'em. Po 60. minutach było 2:2. W dogrywce bramki nie padły, a w karnych świetnie spisał się bramkarz reprezentacji Polski. Decydującego karnego strzelił Jakub Bukowski. Przez całe spotkanie obie drużyny były głośno wspierane przez kibiców.

W piątek mecz z Serbią

W piątek, 29 kwietnia podopiecznych Roberta Kalabera czeka kolejne spotkanie. Zespół zmierzy się z Serbią i jest zdecydowanym faworytem spotkania. Rywal przegrał dwa dotychczasowe starcie. Najpierw z Japonią 0:8, a później z Ukrainą 0:7. Serbia zajmuje w światowym rankingu 30. miejsce. Polacy tylko raz zmierzyli się z Serbią, w 1996 roku pokonali przeciwnika 13:2 w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich.

W innym czwartkowym spotkaniu Japonia pokonała Estonię 7:5 (4:2, 1:3, 2:0). W tabeli prowadzi Japonia (6 pkt) przed Polską (5 pkt) i Ukrainą (4 pkt). W piątek "Biało-Czerwoni" zmierzą się z Serbami (20.00). Na poziom 1A awansuje tylko zwycięzca turnieju.

2022 IIHF Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB

28 kwietnia, czwartek

UKRAINA - POLSKA 2:3 w karnych (1:2, 0:0, 1:0, d. 0:0, k. 1:2)

Fadyeyew 15, Simchuk 45 - Paś 13, 18, Bukowski 65

UKRAINA: Pysarenko – Tolstushko, Merezhko; Mikhnov, Mazur, Peresunko – Matusevych, Pangelov-Yuldashev; Fadyeyev, Korenchuk, Lyalka – Andreykiv, Lytvynov; Nimenko, Morozov, Blagy – Hrebenyk, Simchuk; Borodai, Vorona, Chikantsev. Trener: Shakhraichuk.

POLSKA: Murray – Ciura, Bryk; Zygmunt, Paś, Wronka – Górny, Kostek; Dziubiński, Łyszczarczyk, Wałęga – Wajda, Kruczek; Komorski, Jeziorski, Michalski – Jaśkiewicz, Bukowski, Gościński, Starzyński. Trener: Kalaber.

Partnerami Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB są Województwo Śląskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, miasto Katowice, miasto Tychy, Hotele Diament.