Planetarium Śląskie w nowej odsłonie. Uroczyste otwarcie

Po prawie trzech latach przebudowy od soboty mieszkańcy regionu mogą odwiedzać Planetarium Śląskie. Obiekt został oficjalnie otwarty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Uroczyste otwarcie świętowane będzie na powierzchni, pod powierzchnią i na scenie przed Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki. W trakcie otwarcia, przez cały weekend zaplanowano seanse, koncerty przed budynkiem Planetarium, wejścia na wieżę widokową, symulatory lotów kosmicznych, kabinę wstrząsów sejsmicznych. Seanse będą odbywać się w dzień i w nocy. Pierwszy seans dla publiczności odbędzie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 12:00.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że planetarium w Chorzowie jest tak atrakcyjne. Premier uczestniczy w otwarciu Parku Nauki w Chorzowie.

Szef rządu mówił, że takie miejsce inspiruje do nauk ścisłych. "Chcemy zachęcać młodzież właśnie do nauk ścisłych. 67 lat temu było tworzone tutaj pierwsze planetarium i mówiło się, że jest ono jedno z najnowocześniejszych. Dzisiaj usłyszeliśmy, że mamy nie tylko najstarsze planetarium w Polsce, ale i największe i jedno z najnowocześniejszych w Europie i na świecie" - mówił Mateusz Morawiecki. 


Premier wspominał także swoje wizyty w Chorzowie.


Na scenie przed Planetarium wystąpią: Dawid Kwiatkowski i Król. Zaplanowano także koncert muzyki filmowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz DRONE SHOW z wykorzystaniem 50 dronów. Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

Przez cały dzień, od 10:00 do 18:00, uroczystościom będzie towarzyszyło Radio Katowice, które sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Nasza reporterka już dziś zajrzała do środka.


W weekend 11-12 czerwca Ze względu na spodziewany duży ruch i utrudnienia związane z imprezą masową, organizatorzy zachęcają uczestników, aby wybrali się do Planetarium Śląskiego pieszo, komunikacją miejską lub rowerem.

Planetarium – Śląski Park Nauki, to nowa nazwa oraz funkcja placówki. To największe w Polsce planetarium z ultranowoczesnym, hybrydowym systemem projektorów, rzucającym obraz w technologii ponad 8K.

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Po remoncie stał się jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.


/rs/pg/


Wiadomości regionalne