W regionie Górnej Odry nie zaobserwowano przypadków śnięcia ryb

W regionie Górnej Odry w ciągu ostatniej doby nie zaobserwowano przypadków śnięcia ryb ani innych niepokojących zjawisk - poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Monitoring rzeki prowadzony jest obecnie na odcinku od Chałupek do Ujścia Nysy w województwie opolskim. 

W próbkach wody pobranych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach i Opolu nie wykryto rtęci ani innych substancji, zagrażających organizmom żywym.

Rzeka Odra, Kanał Gliwicki oraz Kanał Kędzierzyński znajdują się pod stałą kontrolą służb, które prowadzą obserwacje ryb i ptactwa, przybrzeżnej roślinności oraz wód w ciekach i kanałach.

Gminy Zagłębia pomagają tym położonym przy zatrutej przez nieznanych sprawców Odrze.

Do Widuchowej w zachodniopomorskiem dotarł transport rzeczy potrzebnych strażakom i innym służbom w działaniach ratowniczych. To rękawice, pontony, kombinezony, latarki i gogle pomocne w pracach przy rzece, w tym wyławianiu śniętych ryb. Wszystko dzięki współpracy z nadodrzańskimi miejscowościami Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Psar.

O wsparciu poinformował w mediach społecznościowych prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który był na miejscu ekologicznej katastrofy.


Autorzy: Agnieszka Tatarczyk, Konstancja Snopczyńska /pg/


Wiadomości regionalne