Tydzień wody. Kampania pogotowia. Budżet obywatelski.

Częstochowskie wodociągi włączyły się w obchody Światowego Tygodnia Wody. Otworzyły swoje drzwi i zapraszają do zwiedzania najstarszego ujęcia wody Wierzchowisko, które eksploatowane jest od 1928 roku. Można zwiedzać obiekty, obejrzeć urządzenia i dowiedzieć się, co dzieje się z wodą nim ze źródła dotrze do naszych domów. Najstarsze ujęcie wody dla Częstochowy można zwiedzać do 6 września. Natomiast w czwartek wodociągi zapewniają bezpłatny transport. Częstochowskie "źródło" odwiedziła Izabela Czerczer. 


 

pogotratunkpano_100_120Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe, a kiedy skorzystać z pomocy w placówce świadczącej nocną i świąteczną opiekę medyczną? By przybliżyć pacjentom działanie systemu ratownictwa medycznego, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zainaugurowało kampanię społeczną pod hasłem "Ratujemy życie, nie leczymy". Wszystko po to, by karetki przestały wyjeżdżać do chorych, którzy nie potrzebują nagłej pomocy. Miejmy nadzieję, że już wkrótce pacjenci nie będą mieć wątpliwości gdzie udać się po pomoc i w jakich przypadkach. Ratownicy mają trochę czasu, by to wyjaśnić, bowiem kampania potrwa do 26 września. Dla pacjentów przygotowano materiały poradnikowe, które będą emitowane w regionalnych mediach. Sprawie przyjrzała się nasza reporterka Joanna Opas.


 

Budżet obywatelski daje szansę wprowadzenia zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu miasta. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty zadań publicznych, dotyczących obszaru ich zamieszkania. Zanim jednak propozycje wejdą w życie, muszą przejść przez złożony proces weryfikacji. Część projektów zostaje odrzucona. O tym, że niekonwencjonalne pomysły nie są mile widziane przez urzędników, przekonała się grupa młodych ludzi, którzy chcieliby móc aktywnie spędzać czas, rozwijając przy tym swoje zainteresowania. Pomysłodawcy, czyli Agata Niełacna i Tomasz Derejczyk, nie poddają się i zapowiadają dalszą walkę o tor do disc golfa. Jak informuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz, projekt ten ma jeszcze szansę wejść w życie, jednak nie w ramach budżetu obywatelskiego. Młodym ludziom proponuje inną lokalizację – katowicki Park Leśny. Czy coś z tego wyjdzie? Sprawdzała nasza reporterka, Marta Dobrowolska.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl