Słoń na walizkach. Toksyczny transport. Żużel.

Ma 16 lat, nazywa się Thisiam, pochodzi z Paryża, a od kilku lat mieszka w Chorzowie. Chociaż początkowo był uwielbiany, to teraz nikt go już tu nie chce. I moglibyśmy mówić o dyskryminacji z powodu pochodzenia, gdyby Thisiam nie był... samcem słonia indyjskiego. Słoń jest bardzo samotny, bo w Chorzowie nie ma samicy, z którą mógłby założyć rodzinę i od dwóch lat czeka na wyjazd gdzieś, gdzie znajdzie się partnerka. O perypetiach Thisiama opowiedziały naszej reporterce Jolanta Kopiec, dyrektor chorzowskiego zoo i Alina Kloska, kierownik sekcji zwierząt kopytnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to słoń wyruszy do Szwajcarii jeszcze w tym miesiącu. Podobno zimno w trakcie podróży mu nie straszne, bo... lubi śnieg.


 

Ponad 70 ton niebezpiecznych odpadów z Salwadoru ma trafić do Dąbrowy Górniczej. Taka informacja sparaliżowała życie mieszkańców Strzemieszyc. Toksyczne beczki z Ameryki Południowej są w drodze do Polski. Firma Sarpi, która wygrała przetarg tłumaczy, że w Ameryce Południowej nie ma takich spalarni, które mogą bezpiecznie zutylizować tego typu odpady. W Polsce taka spalarnia jest tylko jedna – w Dąbrowie Górniczej.


 

 

Czy w 2018 roku miłośnicy żużla będą mogli, po kilkunastu latach przerwy, usłyszeć warkot motorów na Skałce w Świętochłowicach? Władze miasta rozpoczynają poszukiwania inwestora, który w trybie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego wybuduje nowy stadion. Miasto wniesie nieruchomość a prywatny inwestor wybuduje, zagospodaruje i będzie czerpał zyski z obiektu. Trudniejszą kwestią jest reaktywacja klubu sportowego. Kompletnie zrujnowany dziś stadion ma piękną żużlową historię i swojego wicemistrza świata: Pawła Waloszka. Stadion na Skałce ma być odbudowany przez prywatnego inwestora około 2018 roku. Kiedy pojawią się na nim żużlowe maszyny, nie wiadomo.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl