Strach działkowców. Rzecznik bezdomnych. Górnictwo.

Działkowcy boją się o swoje altany. W świetle prawa budowlanego domki na działkach są samowolą budowlaną. Projekt obywatelski wystosowany przez działkowców trafił już do sejmu. Do końca października miała być odpowiedź, ale jej nie ma. Altanki działkowe to często małe domki, jak się okazuje, zdarzają się przypadki, kiedy to osoby są tam zameldowane. Do tego dochodzi problem bezdomnych. W czasie zimy bezdomni szukają schronienia właśnie na działkach. W styczniu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność altan ogrodowych. Bez pozwolenia na budowę można postawić sobie jedynie altanę bez litych ścian, czyli altankę ażurową.


 

 

Osoby bezdomne mają w Częstochowie swojego rzecznika. Jego zadaniem jest lobbowanie na rzecz bezdomnych oraz wsparcie i doradztwo prawne. Szacuje się, że w Częstochowie jest około 500 osób bezdomnych, ale rzecznik pomaga także osobom zagrożonym bezdomnością. Częstochowski Rzecznik Osoby Bezdomnej jest jednym z 10 w całym kraju, których powołano w ramach projektu dofinansowanego ze środków europejskich, a realizowanego przez Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta. Rzecznik Osoby Bezdomnej w Częstochowie dyżuruje we wtorki i środy między 13:00 a 16:00. Przyjmuje w siedzibie częstochowskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta przy ul. Wolności 44.


 

Po raz kolejny eksperci branży górniczej spotkali się w Katowicach, by dyskutować na temat tej branży. Sytuacja jest coraz gorsza, by ją ratować rząd między innymi wprowadza wszelkiego rodzaju zmiany – głównie dotyczące stanowisk. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl