Jubileusz Centrum Pomocy. Dzień Praw Dziecka. Rzucanie palenia.

Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie w Częstochowie obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Od 1994 roku placówka niesie pomoc niepełnosprawnym dzieciom, prowadzi diagnostykę, zajęcia terapeutyczne, rehabilitacyjne, wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Pod opieką placówki jest około 200 rodzin z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z zajęć korzystają dzieci do 18 roku życia, a czasami także już dorośli. Centrum odwiedziła Izabela Czerczer.


 

dzienprawdziecka_gk_120Dziś po raz pierwszy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Okazuje się, że to zupełnie nowe święto uroczyście obchodzone jest w wielu szkołach, także w naszym województwie. Tak było w Niegowonicach. Tamtejsi uczniowie uczestniczyli dziś w nietypowych lekcjach. Lekcjach teoretyczno-praktycznych poświęconych prawom i obowiązkom najmłodszych właśnie. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ustanowiony został przez Sejm na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Święto to przypada w 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, nazywanej Światową Konstytucją Praw Dziecka. Prawami Dziecka zajęła się Gabriela Kaczyńska.


 

papieros3_100_120W Polsce dziennie po papierosa sięga ponad 9 milionów Polaków, z tego 3,5 miliona to kobiety. O szkodliwości palenia powiedziano i napisano nawet więcej niż wszystko. Pogorszenie kondycji czy poważne choroby będące skutkiem nałogu nie przekonują wszystkich do wzięcia rozwodu z papierosem. Na szczęście coraz więcej palaczy próbuje zerwać z nałogiem. Dziś mają ku temu szczególną okazję, bowiem przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Nasza reporterka, Joanna Opas, wybrała się z mikrofonem w teren i przyłapała wielu mieszkańców Śląska na tzw. dymku.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl