Wystawa w szpitalu. Encyklopedia województwa. Śmieci z Salwadoru.

W Szpitalu w Blachowni, który po zawirowaniach własnościowych teraz prowadzi Polska Grupa Medyczna, utworzono wystawę poświęconą patronowi placówki, Rudolfowi Weiglowi. Ten polski biolog, wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, był czterokrotnie nominowany do nagrody Nobla. Nigdy jej nie otrzymał, bo przyszło mu żyć i pracować w czasie dwóch morderczych wojen światowych. Ekspozycję oglądał Zdzisław Makles.


 

Gdzie szukać wiarygodnych informacji o historii czy geografii naszego województwa? Polecamy Encyklopedię Województwa Śląskiego, którą opracowuje profesor Ryszard Kaczmarek z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Projekt ruszył w 2013 roku, udało się dużo zrobić, ale jak to zwykle bywa, zabrakło pieniędzy. Dziś efekt prac zaprezentował radnym Sejmiku Województwa Śląskiego dyrektor biblioteki, profesor Jan Malicki. Jak będzie wyglądała nowa encyklopedia, czy wzbudzi emocje i kiedy, jeśli w ogóle kiedykolwiek zostanie ukończona, o tym w nagraniu naszej reporterki, Joanny Opas.


 

Mówią że Sarpi uruchomiło lawinę, że w końcu udało im się wywalczyć ich małe zwycięstwo. Śmieci z Salwadoru nie trafią do Strzemieszyc, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Pomimo tego, że mieszkańcy cieszą się, to zapowiadają, że będą dalej walczyć, o to, aby zakłady dbały przede wszystkim o bezpieczeństwo, bo dziś nikt nie wie co jest spalane. W Strzemieszycach była Agnieszka Niewolańska.


 

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl