Zielona terapia. Spacerownik. Wirtualna urzędniczka.

Niektórzy mówią, że to leczenie pięknem. Hortiterapia polega na wykorzystywaniu ogrodu i roślin do np. rozbudzania zmysłów u osób niewidomych. W Uniwersytecie Medycznym w Katowicach właśnie taki ogród powstaje. Będzie on częścią ścieżki zdrowia, na której pojawią się również urządzenia do rehabilitacji. Ogród zaprojektowali specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prace już ruszyły, ale efekt będzie można podziwiać dopiero na wiosnę, kiedy ogród nabierze kolorów.


 

W Dąbrowie Górniczej, w ramach akcji "Senior expert", niezwykłe słuchowisko stworzyli seniorzy ze stowarzyszenia Civitas. Dzięki specjalnej aplikacji na telefon każdy spacerujący po centrum Dąbrowy Górniczej może wysłuchać interesujących historii o mieście. Wszystko to przy wykorzystaniu GPS-a i systemu Android. W aplikacji znajdują się wspomnienia mieszkańców wraz z charakterystycznym tłem dla danego miejsca.


 

Gdzie dowiedzieć się, jak załatwić pozwolenie na budowę, wymienić dowód osobisty czy przerejestrować nowo kupiony samochód, a urząd jest zamknięty? W Świętochłowicach pomoże nam pani Julia, która takich informacji udziela 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Tak, dobrze państwo usłyszeli i nie można tu mówić o łamaniu praw pracownika, bo pani Julia właściwie nie istnieje, jest bowiem... wirtualna. Ale gdybyśmy chcieli zmienić awatar, to nad zmianą wizerunku pani Julii jeszcze trochę musieliby popracować informatycy.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl