Bezdomni. Petarda. Biżuteryjka.

Zima to szczególnie trudny okres dla osób bezdomnych, pozbawionych opieki. Ujemne temperatury, wiatr, padający śnieg stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. W Bytomiu działa noclegownia, w której bezdomni mogą znaleźć schronienie a także zmienić coś w swoim życiu. Przy placówce powstała również ogrzewalnia. Wszystko po to, by osoby pozbawione dachu nad głową mogły spędzić noc w ciepłym miejscu. Choć każdy może, to nie każdy chce. Wciąż wielu bezdomnych woli spędzać mroźne noce pod gwiazdami, narażając się na groźne odmrożenia. My jednak apelujemy do Państwa, w przypadku, kiedy widzimy bezdomnych na ławkach w parku czy w altanach, aby zawiadamiać straż miejską czy zadzwonić pod numer infolinii 800-100-022. Takie osoby z pewnością nie zostaną zostawione bez pomocy.


 

Niektórzy już odliczają czas… do tej najważniejszej nocy w roku. Nowy Rok wielu przywita wyjątkowo hucznie i głośno, czyli z petardami. W tym roku policja przygotowała specjalny film instruktażowy – jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami. Jak co roku w noc sylwestrową dochodzi do wielu ciężkich wypadków, a pogotowie ma pełne ręce roboty. 


 

 

wosp2_copy_1_120Blisko 350 osób z całej Polski w jednym czasie tworzy razem a jednak oddzielnie. Każda w zaciszu w swojej pracowni. Pracowni, która w tym czasie nabiera wyjątkowego nastroju. Chodzi o pracownie jubilerskie, w których powstają prawdziwe dzieła sztuki, czyli Biżuteryjka na specjalną okazję. A tą okazją jest kolejny już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serduszka wykonywane różnymi technikami już niebawem trafią na aukcje, a dochód z ich sprzedaży zasili konto Fundacji Jurka Owsiaka. Naszej reporterce udało się podpatrzeć, jak powstają te niezwykłe cacka. Gabriela Kaczyńska z mikrofonem odwiedziła warsztat Karoliny Wilk z Zawiercia. "Biżuteryjkę dla WOŚP" podziwiać już można pod takim właśnie hasłem na stronach internetowych.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl