Bezimienne lotnisko. Lekarski konflikt. Ułatwienia dla seniorów.

W minionym roku w Katowice Airport odprawiono blisko 2,7 mln pasażerów. Chociaż liczba pasażerów z roku na rok rośnie, to jednak pyrzowicki port lotniczy jeszcze nie doczekał się patrona. Czy wkrótce się to zmieni, czy będzie to Kilar czy Kiepura, a może jeszcze ktoś inny próbowała ustalić nasza reporterka Joanna Opas.


 

78 procent przychodni podpisało kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, to znaczy, że w naszym regionie aż 1/5 mieszkańców pozbawiona jest dostępu do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Jastrzębia Zdroju, Rybnika, Żor i Gliwic. Tymczasem konflikt pomiędzy ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem a lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim trwa. Narazie między stronami nie ma dialogu mającego na celu porozumienie, a pacjenci się denerwują, bo nie wiedzą, czy sytuacja się poprawi. Zarówno minister, jak i protestujący lekarze zgodnie twierdzą, że zależy im głównie na dobru pacjenta. Niestety, ostatnie dni pokazują, że to właśnie pacjent znajduje się na samym dole hierarchii i jego słowo jest najmniej brane pod uwagę. Sprawą zajęła się Marta Dobrowolska.


 

Bilety tańsze od 30 do 50 procent na basen czy do Palmiarni, ale tylko dla seniorów. W Gliwicach można już odebrać imienną kartę, która upoważnia do korzystania z tańszych wejściówek. „Gliwicki senior” to program skierowany do osób po 67 roku życia. Po okazaniu dowodu osobistego można taką kartę odebrać. Programy dla seniorów realizowane są również w innych miastach i w różnych formach, np. w Będzinie można przeżyć drugą młodość na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który cieszy się ogromną popularnością, a lista studentów wciąż się powiększa. Z seniorami i nie tylko rozmawiała Agnieszka Niewolańska.


 


Częstochowa na 98.4 FM 

Krzepice i Starokrzepice leżą nad groźną Liswartą. Powodzie z lat dziewięćdziesiątych ub. wieku i po roku 2010 wskazują konieczność regulowania koryt dopływów Warty i melioracji gruntów, mówią mieszkańcy. O tym jakie działania podejmą Krzepice dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego opowiada burmistrz Krzepic, Krystian Kotynia.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl