Pastorałki. Zegar do mistrzostw.

Istnieje od 1994 roku, wtedy to zebrała się młodzież i wspólnie zorganizowali konkurs na najlepsze kolędy. Konkurs w szybkim czasie zyskał miano międzynarodowego, a na scenie każdego roku pojawiają się prawdzie talenty. Od dziś do niedzieli trwają przesłuchania do XXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Ks. Kazimierza Szwarlika. Do Będzina każdego roku przyjeżdża 20 tysięcy osób z całej Polski, z Ukrainy i Białorusi. Zagłębiowskie miasto jest już nazywane Stolicą Polskiej Kolędy. Najmłodsi uczestnicy mają 7 lat. Zespoły i soliści, którzy pomyślnie przejdą przesłuchania wystąpią podczas uroczystej Gali. Pastorałek słuchała Agnieszka Niewolańska.


 

364 dni i około 20 godzin zostało do inauguracji Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Przygotowania do turnieju ruszyły pełną parą, również w Katowicach, gdzie rozegrane zostaną mecze fazy grupowej. Na katowickim rynku został dziś uruchomiony zegar, który odlicza czas pozostały do inauguracji turnieju. Co o kolejnych mistrzostwach w mieście myślą mieszkańcy, sprawdzała Marta Dobrowolska.


 


Katowice na 102.2 FM

Bazary wpisane są praktycznie w krajobraz miast naszego regionu. Nie zawsze jednak to nowoczesne place z zapleczem sanitarnym, zadaszonymi stoiskami, gdzie można wygodnie zrobić zakupy. Często to po prostu place, gdzie sprzedawcy rozkładają swoje przenośne stoiska, a kupuje się nieraz chodząc w błocie. Z podobnym problemem borykały się Tarnowskie Góry. Tamtejszy targ przy ul. Królika nie dość, że mały, to jeszcze zaniedbany, ale jak podkreśla Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór, miasto nie mogło nic z tym terenem zrobić, bo nie było jego właścicielem. Teraz działkę udało się odkupić i szykują się zmiany. Targowisko ma zostać zmodernizowane w przyszłym roku, a jeszcze w tym roku mają stanąć toalety zarówno dla handlujących, jak i kupujących. Targ odwiedziła Joanna Opas.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Częstochowie trwa walka z wandalizmem. Ponad 100 budynków, należących tylko do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie, jest obecnie zniszczonych przez wandali. Zarząd ZGM TBS postanowił z tym walczyć i wprowadził specjalny program "Stop dewastacji budynków". Szczegóły akcji sprawdzał Krzysztof Słabikowski.


 

Bielso-Biała na 103.0 FM

W Wiśle będzie kulturalnie i sportowo, bowiem rozpoczynaję się tam zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Przygotowania obserwował Andrzej Ochodek.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl