Poród w wodzie. Blue Monday. Niska emisja.

To one są z nami od samego początku – położne z Centralnego Szpitalu Klinicznego w Katowicach zachęcają do porodów w wodzie. Szpital obchodzi mały jubileusz, bo do tej pory w wodzie odebrano 200 porodów, z tej okazji położne postanowił przybliżyć przyszłym mamom tą metodę. Dzieci są podobno spokojniejsze, poród jest mniej bolesny i przebiega szybciej.


 

Święta za nami, pogoda niespecjalna, pora najwyższa spojrzeć prawdzie w oczy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wypełnia się noworoczne postanowienia, a żeby sobie jeszcze dołożyć przyczyn kiepskiego nastroju można spojrzeć na stan konta po świątecznych wydatkach. I co z tego mamy? Ano przepis na wyjątkowo kiepski dzień. Amerykanie nawet wymyślili dla niego nazwę – Blue Monday. Najbardziej depresyjny poniedziałek roku. Jak się okazuje, wymyślili nie tylko nazwę, ale nawet specjalny wzór.


 

A teraz coś dla tych, którzy czyste i świeże powietrze naprawdę cenią. Katowice jako pierwsze miasto w Polsce opracowało "Plan gospodarki niskoemisyjnej". Program ten zakłada ograniczenie emisji dwutlenku węgla a także pyłów zawieszonych w powietrzu. To efekt polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Oznacza to, że plan gospodarki niskoemisyjnej nie wpłynie znacząco na jakość powietrza. Są jednak plusy, powstanie centrów przesiadkowych czy termomodernizacja szkół to inwestycje niezwykle potrzebne.


 


Czestochowa na 98.4 FM:

Uprawiać sport i wychwycić talenty! Takie przesłanie może obowiązywać nawet w niewielkich, lokalnych środowiskach. W Dankowie, w gminie Lipie, działa parafialny klub sportowy. W obecności znanych i utytułowanych sportowców Artura Partyki i Zygmunta Anczoka klub zorganizował swoją lokalną galę sportu i uhonorował obiecujących młodych sportowców. 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM:

W Bielsku-Białej można zobaczyć nową edycję wystawy „fotografia dzikiej przyrody”, która przyjechała wprost z Londynu. Będziemy także w Żywcu Zabłociu, gdzie wczoraj zakończyły się
główne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl