Schronisko. Miejsca pracy. Choinki.

schroniskodlazwierz_gk_120O braku schroniska dla bezdomnych zwierząt mówi się w Zawierciu od lat. Od lat też tamtejsze samorządy zabiegały o takie miejsce. Zabiegały, ale już nie zabiegają. W mieście pojawił się prywatny inwestor, a zaraz nim... prywatne schronisko, które odwiedziła nasza reporterka, Gabriela Kaczyńska.


 

W Bytomiu wskaźnik bezrobocia jest jednym z najwyższych w regionie. Miasto, choć boryka się z wieloma problemami, nie zapomina o tych, dla których praca to jedyna szansa na samodzielność. W Stroszku ruszył Zakład Aktywności Zawodowej, w którym pracę znalazło 50 niepełnosprawnych osób. ZAZ zapewnia niepełnosprawnym stabilne zatrudnienie, a jednocześnie opiekę medyczną, dostęp do rehabilitacji zdrowotnej oraz społecznej. O nowym miejscu pracy, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, Teresa Brodziak oraz jej nowi pracownicy, opowiadali Marcie Dobrowolskiej.


 

wp_20150121_001_120W okresie świątecznym cieszyła oko, roznosiła piękny zapach. A teraz pojawia sie pytanie, jak ekologicznie, mądrze pozbyć się żywej choinki? Mieszkańcy wsi mają w tym temacie łatwiej, z kolei w mieście trudno spotkać kontenery, w których moglibyśmy gromadzić stare świąteczne drzewka. Iwona Kwaśny z mikrofonem odwiedziłam firmę Poli Trade, która w Katowicach zajmuje się przetwarzaniem takich choinek na zieloną energię. Jarosław Rak i Zdzisław Chomiński dokładnie wytłumaczyli co moglibyśmy zrobić dobrego oddając niechcianą choinkę w dobre ręce. Odwiedziliśmy także dom Anety, która ma swoje pomysły na zagospodarowanie poświątecznego drzewka na wsi. W tym roku starą choinkę też możemy odstawić przy Ikei, stamtąd odbierze ją firma Poli Trade i przetworzy na energię. Choinkami, poświątecznie, zajęła się Iwona Kwaśny.


 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

W cyklu prezentacji gmin z południa naszego regionu w Studiu Beskidy gościem będzie wójt Węgierskiej Górki, z którym po polsku i góralsku romawia Andrzej Ochodek. Wspólnie z Janem Baczą zajrzymy także na tradycyjny Bal Cieszyński.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Dziś w nocy w Częstochowie, tak jak w całym kraju odbędzie się badanie liczby bezdomnych. Bezdomni liczeni będą w ogrzewalniach, noclegowniach, schroniskach i miejscach gdzie przebywają – pustostanach czy altanach działkowych. Badanie ma pokazać, ile jest osób bezdomnych i pomoże w podejmowaniu skuteczniejszych działań ograniczających skutki bezdomności. O pomoc, na jaką mogą liczyć w Częstochowie bezdomni, z Maciejem Hasikiem z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie rozmawia Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102,2 FM

Monitoring i Kanalizacja w tarnowskich Górach.
Czy około 60-tysięczne miasto na Śląsku może być bezpieczne? Zdania wśród tarnogórzan, bo o to miasto chodzi, jak zwykle są podzielone. Chociaż policyjne statystyki pokazują, że wcale nie jest najgorzej, to jednak miasto postanowiło zbudować system monitoringu. Jak szacuje burmistrz, roczny koszt utrzymania monitoringu nie powinien przekroczyć 300 tysięcy złotych. Kiedy ruszy i co o samym bezpieczeństwie i pomyśle instalacji kamer myślą mieszkańcy, sprawdzała nasza reporterka, Joanna Opas.


 

W Tarnowskich Górach, oprócz monitoringu, powstaje także nowoczesna kanalizacja. Będzie nowocześnie, ekologicznie, ale niestety w takich sytuacjach często rośnie cena metra sześciennego odbieranych ścieków. Miejmy nadzieję, że ewentualna podwyżka nie będzie zbyt dotkliwa dla mieszkańców. Dlaczego była konieczna jej budowa i co się poprawi po jej ukończeniu, z burmistrzem miasta Arkadiuszem Czechem rozmawiała Joanna Opas.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl