Dakar. Sahara. Studniówka.

37. rajd Dakar budzi u polskich zawodników mieszane uczucia. Na trzecim etapie śmierć poniósł motocyklista Michał Hernik. Również na początku rajdu z rywalizacji odpadł Adam Małysz, którego samochód spłonął. Później zmagania w najtrudniejszym rajdzie świata wiodącym przez Argentynę, Boliwię i Chile układała się dla naszych zawodników bardzo dobrze. Wśród samochodów Krzysztof Hołowczyc wywalczył upragnione podium i zajął trzecie miejsce. W kategorii kładów historyczne zwycięstwo wywalczył Rafał Sonik. W jego zespole znalazł się częstochowianin Robert Anioł, z którym o tegorocznej edycji rajdu Dakar rozmawia Krzysztof Słabikowski.


 

maroko_197_120Są młodzi, ambitni i pełni pasji. Pochodzą ze Śląska. Katarzyna Gęga i Mateusz Klepacki wrócili niedawno z wyprawy życia. Przejechali na rowerach ponad 1000 km, przemierzali bezdroża Maroka i pustynne piaski. Nic nie jest im straszne, dla nich liczy się przygoda i realizacja celów. Plany ambitne, ale przecież o to w życiu chodzi, by spełniać swoje marzenia, o których nagranie przygotował Łukasz Szwej.


 

100 dni zostało do matury. Przyszli maturzyści robią sobie zatem przerwę w nauce i świętują. Kilka kolejnych miesięcy zamierzają bowiem spędzić z nosem w książkach. Dla wielu przygotowania do studniówki zaczęły się już w wakacje. Bo trzeba nie tylko wybrać odpowiednią kreację i dodatki, ale i muzykę a nawet samochód. No i oczywiście partnera! Wszystko po to, by ten najważniejszy wieczór w życiu młodego człowieka był idealny. O przedstudniówkowym szaleństwie i o tym, jak to się kiedyś bawiło, w materiale naszej reporterki, Marty Dobrowolskiej.


 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

O warunkach narciarskich w Beskidach ze starostą bielskim, Andrzejem Płonką w piatkowym wydaniu Studia Beskidy rozmawia Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Dwa lata temu weszły w życie nowe przepisy dotyczące egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Zwiększona liczba pytań i brak możliwości zapoznania się z nimi przed egzaminem spowodowały spadek zdawalności. Od początku tego roku do egzaminu praktycznego dodano dwa punkty dotyczące ekonomicznej i ekologicznej jazdy. Czego one dotyczą i czy kursanci lepiej radzą sobie z egzaminem teoretycznym? Na ten temat z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie rozmawia Krzysztof Słabikowski.


 

Zagłębie na 102.2 FM

Praktycznie codziennie w serwisach Radia Katowice informujemy o przekroczeniach norm pyłu zawieszonego w powietrzu. Chodzi oczywiście o zjawisko tzw. niskiej emisji związanej z paleniem słabej jakości węglem oraz, niestety także, śmieciami. Problem powszechny jest tak w miastach, jak i na wsi. Górę Siewierską odwiedził nasz reporter Łukasz Kwaśny, gdzie rozmawiał z jednym z jej mieszkańców, panem Romanem.


Zanim jednak zmienią się ludzkie przyzwyczajenia urzędnicy radzą, by "nie odpuszczać" i informować o spalaniu np. śmieci. To łamanie prawa, podkreśla Anna Kotela z Urzędu Gminy w Psarach.


Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna i mebli. W trakcie spalania śmieci w domowych piecach do atmosfery trafiają między innymi: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru i fluoru, dwutlenek siarki metale ciężkie: kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów i chrom. Szczególnie niebezpieczne są dioksyny i furany. Należą one do grupy związków kancerogennych, czyli rakotwórczych, a powstają jako produkty uboczne spalania różnych odpadów. Dioksyny to najbardziej szkodliwe substancje, jakie zidentyfikowano w środowisku. Dioksyny są 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu!


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl