Rutka. Odblaski. Pacjentka.

Wiele miejsc wspomina dziś ofiary holocaustu. 70 lat temu wyzwolono obóz Auschwitz-Birkenau. Uczniowie śląskich szkół podstawowych wspominali dziś Rutkę Laskier, która jako nastoletnia żydówka zmarła w Auschwitz-Birkenau. Rutka pisała pamiętnik z czasów okupacji, który wydano kilka lat temu. Czy pamięć o ludziach z tamtych czasów i o żydowskim Będzinie jest nadal żywa... W Będzinie był Łukasz Kałuża.


 

Niebawem rozpoczną się ferie zimowe – okres zabaw na śniegu, jazdy na sankach, ale i podwyższonej liczby wypadków z udziałem dzieci. Warto już teraz zadbać o ich bezpieczeństwo. Tak też się dzieje, między innymi w Piekarach Ślaskich, gdzie 100 odblaskowych kamizelek rozdano dzisiaj najmłodszym uczniom Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Teraz, gdy pierwszaki wyjdą na spacer czy wycieczkę szkolną, będą widoczne z daleka. Dzieci o przepisach drogowych wiedzą niemało, więc już teraz radzimy rodzicom, aby wziąć sobie do serca ich słowa i na wieczorny spacer oprócz ciepłych szalików i czapek zabrać jakiś element odblaskowy. Szkołe odwiedziła Marta Dobrowolska.


 

Kobieta w wieku 60 lat przebywająca w Domu Opieki Społecznej w Bytomiu umiera po około 4 godzinach od momentu przywiezieniu jej do szpitala. Przyczyną śmierci, jak informuje prokuratura, najprawdopodobniej był krwotok wewnętrzny. W Domu Opieki jest monitoring, kobieta około godziny 15:00 udaje się do swojego pokoju, jest w stanie poruszać się o własnych siłach. Pracownik domu opieki około godziny 22:00 stwierdza, że pacjentka jest niewydolna oddechowo. Lekarz, który przeprowadzał sekcję zwłok zawiadomił prokuraturę. Sprawę badała Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Kalendarze bywają różne. Z pejzażami, motylkami, zabytkami lub pięknymi kobietami. Mają nie tylko odmierzać czas, przypominać o świętach, dniach imienin, ale często mają jakąś misję do spełnienia. Taką właśnie misję maja kalendarze z najpiękniejszymi muralami z naszego regionu. Kalendarzami zainteresował się Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Noc Kulturalna w Częstochowie to impreza, która przez wiele lat była wizytówką miasta. Częstochowa jako pierwsza zorganizowała Noc Kulturalną, a za jej przykładem poszły inne miasta w Polsce. Jednej nocy kilkadziesiąt imprez – projekt łączył wielu organizatorów. Swoje drzwi otwierały kluby, kawiarnie i placówki kultury. Imprezy w plenerze i pod dachem. Teraz zapowiadane są zmiany w organizacji Nocy Kulturalnej. Na pytania: jakie i dlaczego, odpowie Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w rozmowie z Izabelą Czerczer. 


 

Zawiercie na 102.2 FM

Środowiskowy Dom Samopomocy w Zawierciu istnieje od wielu lat. Prowadzone są tam m.in. zajęcia terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych. Niestety warunki lokalowe do niedawna nie były wystarczające na takie przedsięwzięcia. Teraz obok zabytkowego budynku, w którym wciąż mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy, powstał zupełnie nowy obiekt, którym zainteresowała się nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

W zawierciańskim Centrum Rozwoju Lokalnego powstała... kolorowanka edukacyjna, która zasłynęła w całej Polsce. Ta publikacja rozchodzi się w gigantycznym tempie. Nabywają ją urzędy miejskie i gminne. Wszystko po to, by potem przekazać ją swoim najmłodszym mieszkańcom. Po kolorowankę sięgnęła Gabriela Kaczyńska.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl