Janek Kyks. Górnicy i rolnicy. Żywność z UE.

jankyksskrzek_wikipiotrfrydecki_120Odszedł symbol śląskiego bluesa.
Dziś rano dotarła do nas informacja o śmierci Jana Kyksa Skrzeka.
Muzyk, kompozytor, artysta, miał 61 lat.


 

Drugą dobę trwa strajk generalny w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnicy, choć przychodzą do pracy, to nie zjeżdżają na dół i tym samym wstrzymane jest wydobycie. Dziś przed kopalnię Budryk przyjechali pokazać im swoje wsparcie rolnicy. Na miejscu była nasza reporterka Monika Krasińska.


 

zywnosczcie2gk_12013 ton żywności trafiło do Zawiercia. Makaron, cukier, olej czy konserwy dotarły do tamtejszego Ośrodka Pomocy Społecznej z Unii Europejskiej. To pierwsza taka akcja w mieście, z której skorzysta blisko 2 tysiące osób. Unijne dary oglądała Gabriela Kaczyńska.


 


 

Częstochowa na 98.4 FM

Początek roku to czas rozliczania się z Urzędami Skarbowymi, czas wypełniania PIT-ów i czas zastanowienia się na jaką organizację pożytku publicznego chcemy przekazać nasz jeden procent podatku. W ubiegłym roku blisko 80 tysięcy osób rozliczających się w Częstochowie przekazało swój jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ponad milion trafił do organizacji działających w mieście. Najwięcej, bo ponad 300 tysięcy złotych otrzymało Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Na pytanie, czy powinniśmy pamiętać i przekazywać nasz 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego, próbuje odpowiedzieć Izabela Czerczer.


 

Zagłębie na 102.2 FM

Władze samorządowe Psar, niewielkiej gminy wiejskiej w Zagłębiu, rozpoczęły tworzenie ekologicznej mapy gminy. Mieszkańcy w ankietach oceniają "ekologiczność" swoich domów i planowane inwestycje w zielone źródła energii. Ma to pomóc w otrzymaniu wsparcia na tego typu inwestycje. O planach i tworzonej eko-mapie mieszkańcy dowiadują się podczas zebrań wiejskich. Na jednym z nich był nasz reporter Łukasz Kwaśny.


Koszt instalacji solarnej do podgrzewania wody dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 200 m2 wynosi od 10 do 12 tys. złotych. Panele produkujące prąd to wydatek co najmniej 25-30 tysięcy złotych. Najtańszą zieloną energią jest wymiana pieca na gazowy lub bardziej ekologiczny, jednak to koszty kilku tysięcy złotych. Do tanich zaś nie należą pompy ciepła gruntowe. Tutaj decydujący jest koszt odwiertu. Alternatywą mogą być zawsze pompy powietrze-woda. Na ekologie chcemy wykorzystać wszelkie możliwe środki pomocowe, podkreślają wójt Psar Tomasz Sadłoń oraz Aleksandra Bensel z Urzędu Gminy w Psarach.


Wg najnowszych informacji Urzędu Regulacji Energetyki co roku wzrasta procent energii odnawialnej wytwarzanej w Polsce. Obecnie sięga blisko 6 gigawatów. Jednak nadal w 80 procentach polska energetyka oparta jest na węglu kamiennym i brunatnym. Najwięcej zielonej energii w Polsce pochodzi z elektrowni wiatrowych, następnie spalania biomasy, elektrowni wodnych, biogazowni i na końcu fotowoltaniki.


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl