Testerzy wody. Pomocna opaska. Cmentarz.

Testują wodę niczym wino. "Sommelierzy wody" pracują w dąbrowskich wodociągach. W specjalnym pomieszczeniu sprawdzają smak i zapach wody. Wszyscy testerzy to pracownicy dąbrowskich wodociągów. Nim jednak zostaną "sommelierami wody" sami przechodzą testy i szkolenia. Rozporządzenie ministra zdrowia określa parametry, jakie musi spełniać woda zdatna do picia. W przypadku smaku i zapachu nie ma podanej normy. Dostawcy wody mają tu pewną dowolność i swoje procedury badawcze.


 

 

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony osób. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, jak się zachować, gdy spotkamy kogoś z objawami niedocukrzenia. Kilka dni temu straż miejska w Zabrzu mylnie uznała mężczyznę chorego na cukrzycę za pijanego i odwiozła go na izbę wytrzeźwień. Chory spędził na niej kilka godzin, podczas których nie udzielono mu fachowej pomocy. Za pobyt będzie musiał zapłacić 280zł. Mężczyzna miał na ręce specjalną opaskę z napisem: Jestem chory na cukrzycę. Jeśli zemdlałem, wezwij lekarza. Strażnicy jej jednak nie zauważyli. W skutek czego narazili zdrowie i życie chorego. Należy pamiętać, że nie każdy słaniający się na nogach człowiek jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Nie będąc obojętnym, można uratować komuś życie.


 

 

Cmentarzem żydowskim w Zawierciu opiekuje się Marcin Bergier, nauczyciel jednego z tamtejszych liceów. O historii zawierciańskich Żydów mógłby opowiadać długo. Dziś jednak skupimy się na żydowskich nagrobkach, które właśnie pan Marcin postanowił przetłumaczyć na język Polski.Częstochowa na 98.4 FM:

Gdy 12 stycznia w jednym z mieszkań przy ulicy Bardowskiego w Częstochowie wybuchł pożar, 17-letni Bartosz i 16-letni Wojtek uratowali z płonącego mieszkania czwórkę małych dzieci i wezwali straż pożarną. Choć dokonali wielkiego czynu, to bardzo długo unikali rozgłosu. Za swoje poświęcenie otrzymali podziękowania od władz miasta i zastępcy komendanta straży pożarnej.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM:

Sąsiednia Wisła i Cieszyn już je mają. Ustroń dopiero walczy. Zaniedbane dworce kolejowe to problem wielu samorządów. Rozmowy z PKP nie należą do łatwych, procedury ciągną się latami. Ustroń chce przejąć trzy dworce kolejowe. 


 

Zawiercie na 102.2 FM: 

W tym roku Zawiercie świętować będzie swoje setne urodziny. W ramach obchodów podejmowane są różne przedsięwzięcia, w tym również te historyczne. Żywych śladów historii poszukują wspólnie dwa pokolenia: pokolenie młodych, czyli uczniowie gimnazjum nr 1  i pokolenie nieco starsze, czyli studenci Uniwersytetu III wieku. Wszystko to w ramach projektu "uwolnić historię miasta".INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl