Ferie. Petycja. Beksiński.

Ferie zimowe w toku. Wiele dzieci i młodzieży wyjechało do narciarskich kurortów. Wiele też pozostało w swoich miejscowościach. Wówczas pojawia się pytanie, co robić, aby się nie nudzić? Nasz reporter, Łukasz Szwej, odwiedził Sosnowiec w poszukiwaniu zimowych, i nie tylko, atrakcji.


 

Architektura jest odzwierciedleniem społeczeństwa, to również dziedzina twórczości, którą chronią prawa autorskie. Komenda Wojewódzka w Katowicach i Komenda w Częstochowie, po procesie termomodernizacji, mogą stracić swoją nowatorską konstrukcję. Projekt sięga lat siedemdziesiątych i wyróżnia się śmiałością jeśli chodzi o formę w postaci brył architektonicznych, jest również określany jako polskie dziedzictwo późnego modernizmu. Przeciwko niszczeniu Komend protestują architekci. Petycje w sprawie niszczenia architektury komend wystosował Paweł Kruszyński, syn architekta, który zaprojektował oba obiekty. Wygląda na to, że prawa autorskie powinny uwzględnić pierwotne założenia projektu, ale termomodernizacja w regionie, jak i w całym kraju, odbywa się lawinowo i staje się wymogiem XXI wieku. Temat zgłębiała Agnieszka Niewolańska.


 

50 obrazów Zdzisława Beksińskiego opuści Częstochowę. Obrazy, rysunki i zdjęcia mistrza eksponowane w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie są częścią prywatnej kolekcji Piotra i Anny Dmochowskich z Paryża. Właściciele zdecydowali, że kolekcja trafi do Krakowa i przekazana będzie Nowohuckiemu Centrum Kultury, w którym zorganizowana będzie potężna ekspozycja prac mistrza. W Częstochowie obrazy Zdzisława Beksińskiego można będzie jeszcze oglądać do końca roku. Pozostaje pytanie czy Częstochowa zostanie bez Beksińskiego? Sprawą zajęła się Izabela Czerczer.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM 

Gościem Andrzeja Ochodka będzie ksiądz Władysław Zązel z Kamesznicy. Nie będzie kazania, ani gawędy, lecz rozmowa o góralszczyźnie i związkach z Polskim Radiem Katowice.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Sytuacja zadłużonego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie jest bardzo trudna. Choć kasa szpitala za cały ubiegły rok nie została jeszcze rozliczona, to według danych za listopad 2014 roku placówka ma prawie 5 milionów długu. O jego dalszym losie zdecydują miejscy radni, którzy mogą zgodzić się na spłatę długu, przekształcić szpital w spółkę lub go zamknąć. O tym, jak funkcjonował będzie miejski szpital w Częstochowie w audycji Krzysztofa Słabikowskiego.


 

Katowice na 102.2 FM

Lędziny wychodzą naprzeciw problemom. W związku z sytuacją w górnictwie, tamtejszy samorząd chce przyciągnąć inwestorów i tym samym miejsca pracy. O tym i o planowanych inwestycjach w mieście z burmistrzem Krystyną Wróbel rozmawia nasz reporter Łukasz Kałuża.


 

Leśnicy z Nadleśnictwa Kobiór, martwiąc się o jakość populacji jeleni, eksperymentują... i założyli specjalną zagrodę. Uwaga ludziom wstęp wzbroniony. Naszego reportera oprowadził po tym terenie Adam Kremiec z Nadleśnictwa Kobiór.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl