Nauka o Śląsku. Patriotyczny zespół. Liczenie nietoperzy.

Kierunek nazywany też "Silesianistyką" będzie dostępny dla studentów Uniwersytetu Śląskiego od przyszłego roku akademickiego. Będzie to typ studiów oferujących rozmaite dziedziny wiedzy, takie jak historia, prawo, geografia czy sztuka. Choć w Polsce kierunki regionalne już są, to jednak nigdzie nie można uzyskać po nich tytułu magistra. Od teraz będzie to możliwe. Uczelnia planuje przyjąć w nadchodzącym roku akademickim około 50 studentów. Czy jest to jednak kierunek przyszłościowy? Czy wiemy czym w ogóle jest silesianistyka? Do Wydziału Filologicznego od naszej rozgłośni jest bardzo niedaleko, więc obiecujemy, że będziemy się pilnie przyglądać, jak kierunek się rozwija.


 

Szukali ciekawych tekstów, no i spróbowali …wyśpiewać wiersze. Było to w 2006 roku, okazało się, że teksty Krzysztofa Kamila Baczyńskiego świetnie wpisują się w rockową muzykę. Ale to nie był przypadek, bo młodzi muzycy są patriotami, a ich piosenki to nic innego jak lekcja historii. Występują np. na apelach, ale nie tylko, bo sporo koncertują i inspirują młodzież do zgłębiania historii. Ich fani to nie tylko szkolni prymusi, ale również osoby starsze, które pamiętają dawne czasy. W 2013 roku podążyli śladami swojego bohatera Witolda Pileckiego, a potem… zespół Forteca po ciężkich bojach w domowym studiu nagrał płytę o swoim bohaterze.


 

Od kilku dni na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej trwa liczenie nietoperzy. Nietoperzy hibernujących w jaskiniach. I choć w miejsca te osobom postronnym wchodzić nie wolno, nam się udało. W Jaskini Głębokiej w Rezerwacie Przyrody Góra Zborów w Podlesicach z mikrofonem była Gabriela Kaczyńska, która towarzyszyła dr Tomaszowi Postawie z Polskiej Akademii nauk z Krakowa.  Bielsko-Biała na 103.0 FM:

Czy Szczyrk stanie się na powrót stolicą narciarstwa? Jak wyglądają plany inwstycyjne Słowaków w tej części Beskidów i czy mozliwe jest narciarskie połączenie z sasiedną Brenną?


 

Częstochowa na 98.4 FM:

W Kłobucku otwarto Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Udziela on wsparcia prawnego i psychologicznego mieszkańcom powiatu, którzy są pokrzywdzeni wskutek przestępstw. Podobne ośrodki działają w Częstochowie, Olsztynie i Myszkowie. Kto do nich może się zgłosić i jaką pomoc może otrzymać?


 

Zawiercie na 102.2 FM:

W jednej z dzielnic Zawiercia pojawiła się oryginalna rzeźba. Rzeźba, która wzbudza zainteresowanie przechodniów.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl