112. Muzeum Śląskie.

Pracuje w nim blisko 90 osób, to tutaj łączymy się, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Mowa o Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w Urzędzie Wojewódzkim. Operatorzy rocznie odbierają ponad 2,4 mln połączeń telefonicznych. Dziś do centrum zawitali niecodzienni goście, była to grupa przedszkolaków, przywitał ich wojewoda Piotr Litwa i pracujący w centrum operatorzy. Wizyta nie była przypadkowa, okazją był przypadający właśnie dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Dzwońmy pod numer 112 tylko w uzasadnionych przypadkach. Gdy blokujemy linię, ktoś inny akurat w tym czasie może potrzebować pomocy.


 

Muzeum Śląskie zostało nominowane do "architektonicznego Oskara". Budynek jako jedno z trzech miejsc w Polsce przeszło do kolejnego etapu w walce o najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Europie Mies van der Rohe Award. Na liście jest w sumie 40 budynków, z ponad 400 wyróżnionych z całego świata, w tym 3 z Polski. Obok Muzeum Śląskiego na liście nominowanych obiektów znajdują się Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie a także budynek Filharmonii w Szczecinie. Pod koniec lutego z 40 budynków zostanie wybrane 5 najlepszych. Zwycięzcę prestiżowej nagrody poznamy dopiero w maju. 


 


Zawiercie na 102.2 FM:

W Zawierciu powstała Galeria Sztuki znanego artysty Leszka Dutki. Artysta urodził się na Jurze, do której z resztą ciągle wracał i to nie sam. Na Jurze, wśród wapiennych ostańców, organizował plenery malarskie z udziałem uznanym plastyków. Mało kto wie, że Leszek Dutka jest współtwórcą żyrafy, rzeźby, z której słynie śląskie wesołe miasteczka. Artysta zmarł w lutym ubiegłego roku. Jego wolą było stworzenie w mieście prawdziwej galerii i tak też się stało.


 

Częstochowa na 98.4 FM:

W Częstochowie jest ponad 300 rodzin zastępczych. W tych rodzinach swój dom znalazło blisko 400 dzieci. O tym, jak ważna jest piecza zastępcza i czy każdy może zostać rodzicem zastępczym powiemy w audycji. Ponadto odwiedzimy także rodzinę zastępczą zawodową, gdzie 5 i pół miesiąca temu trafił Kacperek i znalazł ciepło rodzinnego domu.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM:

Byliśmy już w Szczyrku,gdzie są za. Dziś odwiedzimy Brenną, gdzie się wahają. Chodzi o koncepcje narciarskiego połączenia tych dwóch miejscowosci.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl