Błędy i owędy. Tłusty czwartek.

Czy mówi się "pani minister" czy "ministra"? "Włanczać" czy "włączać"? – takie i inne dylematy związane z poprawnością językową rozwieje nowy fanpage Uniwersytetu Śląskiego "Błędy i owędy". Na stronie będzie można znaleźć ciekawostki związane z językiem polskim. Co tydzień pojawi się tam quiz językowy. Strona zostanie uruchomiona w sobotę. "Byków" robimy na co dzień bardzo dużo. Od teraz, jeśli nie będziemy pewni, czy mówi się "pomarańcz" czy "pomarańcza" – warto zajrzeć na stronkę Uniwersytetu Śląskiego lub po prostu do słownika.


 

Diety odstawiamy dziś na bok i świętujemy Tłusty czwartek. Tradycyjnie będziemy pochłaniać ogromne ilości tłustych i słodkich pączków, faworków, oponek, gniazdek i czegokolwiek, co znajdziemy w cukierni lub sami upieczemy. Tradycja tradycją, ale zdrowie mamy tylko jedno. Po takim obżarstwie to post powinien trwać chyba cały tydzień, a nie tylko jeden dzień.Czestochowa na 98.4 FM:

Okazuje się, że nie dla wszystkich autostrady są dobrym rozwiązaniem. Prawie 20 miast i gmin stara się, aby zamiast autostrady na odcinku pomiędzy Częstochową a Piotrkowem Trybunalskim powstała droga ekspresowa.


 

Gliwice na 102.2 FM:

Toszek prawa miejskie otrzymał w 1235 roku. Był siedzibą księstwa. Dziś liczy 3695 obywateli i zajmuje powierzchnię blisko 10 km/kw. Według danych ze stycznia 2013 zajmuje 674 miejsce na liście największych miast Polski według liczby ludności.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM:

Ślask to prawdziwa potęga w dziedzinie operacji na sercu i przeszczepów. Natomiast rehabilitacja pacjentów po przebytych zawałach serca czy operacjach kardiochirurgicznych to ciągle jest jeszcze problem. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl