Dzień Listonosza. Seniorzy.

Czy słońce czy deszcz, list dostarczony być musi. Dziś 16 lutego, czyli Międzynarodowy Dzień Listonoszy, dlatego warto przy tej okazji przyjrzeć się pracy listonosza. Dzień ten ustanowiony został przez Unię Europejską i choć Poczta Polska dziś tego święta specjalnie nie obchodzi, to nasz reporter postanowił sprawdzić, co o pracy listonosza sądzimy, a także jaka jest przyszłość tego zawodu. Nawet jeśli całkowicie przestaniemy pisać listy w tradycyjnej formie, to pewne jest jedno. Podatki zawsze przyjdą. Wszystkiego najlepszego listonoszom składa również Łukasz Szwej, który to nagranie przygotował. 


 

W miastach są często anonimowi. Czasem, ktoś sobie o nich przypomni z okazji dnia babci lub dziadka. Na wsi, a zwłaszcza w górach, o seniorach pamięta się prawie na co dzień. Tak jest od wielu lat w gminie Węgierska Górka, która w każdym sołectwie organizuje kilka razy w roku spotkania z najstarszymi mieszkańcami. W jednym z nich, w Żabnicy, uczestniczył nasz reporter Andrzej Ochodek.


 


 

Bielsko-Biała na 103. FM

Zwiedzamy nowy skansen wsi cieszyńskiej w Ochabach. Przenosimy się w minione lata, kiedy na wsi cieszyńskiej kultura rolna była na wysokim poziomie, a gospodarze byli bardzo oczytani i wprowadzali nowinki techniczne. Wehikułem czasu zabiera nas Piotr Pagieła.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Dziś o barierach, które na co dzień spotykają osoby niepełnosprawne w Częstochowie. Czy na wózku inwalidzkim można wjechać do Urzędu Miasta, do sklepu czy też do teatru. Idziemy na spacer z osobą niewidomą, by przekonać się, że słup i reklama to pułapka. Czy Częstochowa to miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym sprawdzała Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

Hala sportowa to z pewnością obiekt, który każde miasto posiadać powinno. Tarnowskie Góry do niedawna takiego obiektu nie miały. Chociaż pierwsze przymiarki do budowy hali miały miejsce... ponad 40 lat temu, bo w latach 70. Wcześniej powstał jednak tylko szkielet hali w stanie surowym i inwestycji nigdy nie ukończono. W międzyczasie sprzedano teren prywatnemu właścicielowi. Kilka lat temu jednak idea budowy hali sportowej z prawdziwego zdarzenia ożyła na nowo. Pojawił się pomysł, by obiekt powstał obok istniejącego już Parku Wodnego. Tarnogórzanie w końcu się doczekali i wczoraj późnym popołudniem burmistrz miasta, Arkadiusz Czech wraz z Romanem Utrackim, prezesem Agencji Inicjatyw Gospodarczych, która jest inwestorem, otwarli halę. Na miejscu była nasza reporterka Joanna Opas.


 

O ile z hali sportowej włodarze miasta i mieszkańcy mogą być dumni to z pewnością dumą nie napawa droga nr 11, którą podróżujemy do Wielkopolski i na Pomorze. Kto tamtędy jeździ wie, jakie warunki tam panują, po jednym pasie w każdym kierunku, duże natężenie ruchu, fatalna nawierzchnia. Finalnie podróż do Poznania zajmuje nam około 5 godzin. Jak się okazuje, dość konkretne plany budowy drogi ekspresowej S-11, która miałaby odciążyć krajową 11. pojawiły się już w 2006 roku. Droga jednak do tej pory nie powstała. Podczas ostatniej sesji, Rada Miasta podjęła kolejną uchwałę popierającą budowę drogi. O budowie tak potrzebnej obwodnicy nasza reporterka Joanna Opas rozmawia z burmistrzem Arkadiuszem Czechem i byłym ministrem transportu Jerzym Polaczkiem.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl